Pojawiający się mech w trawniku wpływa niekorzystnie na estetykę każdego skwerku czy ogrodu. Warto zatem dowiedzieć się, co jest tego przyczyną i jak zapobiegać takim problemom.
pielęgnacja trawników
Choć mech w trawniku może wyjątkowo irytować, nie jest to rzadko spotykany kłopot – boryka się z nim wielu hodowców i właścicieli ogrodów. Chwast tego rodzaju może wyrastać niemal wszędzie – zarówno na trawie, jak i na murkach, podjazdach, chodnikach – i w dodatku jest bardzo trudny do pokonania. Co jest tego najczęstszą przyczyną? Specjaliści zgodnie wymieniają kilka powodów. Mech w trawniku tworzy się najczęściej wtedy, gdy gleba jest zakwaszona lub jałowa, a ponadto znajduje się w zacienionym miejscu. Dodatkowo odpowiadać za to może nadmierne zbicie, nawodnienie i brak prawidłowego drenażu. Przy cieple i wilgoci mech może rozrosnąć się tak bardzo, że przykrywa trawę i zaburza jej prawidłowy rozwój, zabierając potrzebne składniki odżywcze i wodę. Jej źdźbła stają się wtedy słabe, suche i żółte, dlatego konieczne jest przeciwdziałanie tego typu chwastom. Wpływ na ich występowanie ma także przesadne przycinanie trawy podczas koszenia.

Jeśli mech zaatakuje trawnik, jego usuwanie zdecydowanie nie jest proste i wymaga sporo poświęcenia, pracy i czasu. W takiej sytuacji zaleca się oczywiście preparaty chemiczne. Dobry środek zwalczający mech na trawnikach powinien pomóc w skutecznej walce z problemem. Zwykle jego rozpylanie należy zacząć na początku wiosny, gdy chwasty rosną wyjątkowo szybko. Produkty chemiczne najlepiej stosować w kilkutygodniowych odstępach, kosząc uprzednio źdźbła na taką długość, aby środek, który ma zniszczyć mech, mógł bez problemu dostać się w odpowiednie miejsca.

Istnieją oczywiście również nawozy, których zadaniem jest niszczenie mchu i przeciwdziałanie jego powstawaniu. Ważnym ich składnikiem jest siarczan żelaza – to właśnie ten element odgrywa główną rolę w zwalczaniu chwastu. Poza pozbywaniem się mchu, tego rodzaju nawóz wpływa w korzystny sposób na roślinność – przeciwdziała wszelkim chorobom atakującym trawę i sprawia, że źdźbła będą w dobrej kondycji i żywym, zielonym odcieniu. Ten środek zwalczający mech na trawnikach warto wykorzystywać jedn ak dopiero w okresie, gdy nie będą pojawiały się już żadne przymrozki, ponieważ najlepiej działa on dopiero przy temperaturach powyżej 0 stopni. Nawozy na mech zwykle miesza się w wodą, trzeba jednak zwrócić uwagę na odpowiednie ilości i proporcje. Nie należy się przejmować czarnymi przebarwieniami trawy – zmiany te wynikają z działania siarczanu żelaza i powinny zniknąć w przeciągu paru dni.

Aby mech w trawniku nie pojawiał się, należy oczywiście pamiętać, by systematycznie dbać o trawę i zapewniać jej jak najlepsze warunki do rozwoju – gdy będzie zdrowa, chwastom trudniej będzie na niej wyrastać. Środek zwalczający mech na trawnikach jest oczywiście bardzo ważny, ale nie można pominąć także czynności pielęgnacyjnych. Mowa tu o prawidłowym koszeniu, podlewaniu oraz napowietrzaniu gleby, jak również o jej wertykulacji. Dobrym rozwiązaniem będzie także tzw. wapnowanie.