Osy i szerszenie są zdecydowanie uciążliwymi owadami dla człowieka. Ich ukąszenia są nie tylko bardzo bolesne, ale przede wszystkim i niebezpieczne. Ukąszenia są szczególnie niebezpieczne dla osób uczulonych na jad tych owadów oraz dzieci. Dlatego warto poznać bardzo skuteczny, ale dość trudny i niebezpieczny sposób na pozbycie się os i szerszeni z naszego otoczenia.
skuteczna eliminacja owadów latających w ogrodzie
Pożyteczne, ale groźne
Pamiętajmy, że zarówno osy, jak i szerszenie pełnią ważną rolę w przyrodzie. Są to pożyteczne owady. Przede wszystkim zapylają kwiaty i jako drapieżniki ograniczają populację innych, mniejszych owadów. Dla człowieka są owadami bardzo uciążliwymi i przede wszystkim niebezpiecznymi. Zwłaszcza jad szerszeni jest silnie trujący i wystarczą 2-3 użądlenia, aby stracić życie i niekoniecznie trzeba być na niego uczulonym. Owadów tych warto więc unikać i w żadnym wypadku nie należy ich drażnić. Podczas odpoczynku na świeżym powietrzu, warto zastawić na nie specjalne pułapki. Są to tak zwane osołapki – specjalne płytki lub butelki z płynem, który przyciąga owady. Bardziej skomplikowane jest natomiast samo zlikwidowanie gniazda os lub szerszeni. Należy wtedy najlepiej wezwać fachową pomoc. Jednak, gdy ta nie nadejdzie, można spróbować samemu pozbyć się skutecznie nieproszonych gości. Owady zakładają gniazda już w maju, a bynajmniej szukają odpowiednich miejsc w altanach czy przy dachach, dlatego wiosną należy likwidować każdy zaczątek powstającego gniazda.

Usuwanie gniazd os i szerszeni
Gniazda szerszeni skutecznie usuwają przede wszystkim strażacy. Posiadają oni odpowiedni sprzęt, preparaty i ubrania ochronne. Najczęściej jednak interweniują wyłącznie w sytuacjach, jeśli gniazda są zlokalizowane naprawdę blisko budynków mieszkalnych. Ale strażacy nie pomogą, jeżeli będzie to tylko i wyłącznie gniazdo os. Decyzja o samodzielnym zniszczeniu gniazda owadów musi być jednak bardzo przemyślana. Jest to bardzo niebezpieczne zadanie. Należy więc pamiętać przede wszystkim o założeniu odpowiedniej odzieży ochronnej. Powinna ona szczelnie okrywać całe ciało, w tym głowę i twarz oraz dłonie osoby, która będzie usuwała gniazdo. Odzież musi być więc odpowiednio gruba. Żądła przede wszystkim szerszeni potrafią wbić się bardzo głęboko i przebić cienkie ubranie. Dlatego zaleca się ubranie kilku warstw ubrań.
Stosując odpowiedni preparat likwidujący osy i szerszenie, czyli popularną gaśnicę na osy i szerszenie, gniazdo owadów opryskujemy przez 6-7 sekund z odległości kilku metrów i robimy to zazwyczaj wieczorem, gdy owady są w gnieździe. Główny strumień kierujemy w otwór gniazda. Nigdy nie wykonujemy tej czynności pod wiatr, ponieważ substancja zawarta w gaśnicy jest toksyczna i może nam zaszkodzić. Po wykonaniu oprysku, natychmiast szybko uciekamy. Owady będą zdenerwowane i mogą żądlić w szale.
Po 24 godzinach od pierwszego oprysku gniazda warto powtórzyć czynność. Następnie można zacząć skutecznie usuwać gniazdo. Ale najpierw należy się upewnić, czy owadów już w nim nie ma. Jest to zadanie trudne i naprawdę bardzo niebezpieczne, dlatego należy zawsze zachować jak najwięcej środków ostrożności.