Narzędziem, które przyda się w każdym ogrodzie są na pewno grabie. Służą one bowiem do: pielęgnacji trawnika, oczyszczania ogrodu z liści, a także do usprawniania sadzenia roślin. Na rynku można kupić grabie uniwersalne, ale lepiej jednak zdecydować się na takie, które są przeznaczone do wykonywania określonych zadań.
O czym trzeba pamiętać?
Jest to narzędzie dość proste, ale powinno działać z precyzją. Na co trzeba zwracać uwagę przy ich wyborze? Oto kilka podstawowych zasad:
– Grabie muszą być trwałe. Czasami warto jest przeznaczyć na nie większą kwotę i cieszyć się ich użytkowaniem przez lata. Dobrze wybrane grabie mogą sprawić, że nie trzeba się będzie martwić zakupem kolejnych. Aby tak było, należy zwrócić na materiał wykonania trzonka oraz samej głowicy.
– Narzędzia te, niezależnie od tego, czy mają służyć zagrabianiu trawy, czy liści, nie mogą uszkadzać darni. Dlatego powinny być dość lekkie i trwałe w prowadzeniu, czasem dobrze też, gdy są wyposażone w płozy (które delikatnie unoszą zęby).
– Należy starać się, by grabie nie ulegały odkształceniom i były stabilne (w miejscu mocowania głowicy). Narzędzia o zmiennej geometrii głowicy nie zawsze dają się bowiem precyzyjnie kontrolować, co zwiększa ryzyko uszkodzenia roślin.
– O grabie należy dbać – oczyszczać je z resztek roślin, a trzonki drewniane impregnować. Właśnie takie działania sprawią, że będą mogły służyć one przez wiele lat. Wtedy ogród będzie schludny, a trawnik i miejsca między grządkami należycie uporządkowane.
Grabie do liści
W przydomowych ogrodach, grabi najczęściej używa się do usuwania spadających jesienią liści. Nie są one estetyczne, a do tego hamują porost trawy. Do zgrabiania liści powinno używać się narzędzi o długich i elastycznych zębach. Ważna jest także szerokość głowicy – najbardziej optymalna będzie taka, która ma 40 centymetrów. Kiedy będzie mniejsza, zgrabianie zajmie o wiele więcej czasu i będzie bardziej męczące. Oczywiście ułatwieniem będzie także niska waga używanych narzędzi. Jeśli chodzi o rodzaj grabi, to do prac ogrodowych najlepiej sprawdzą się grabie wachlarzowe. Dzięki nim zbieranie liści będzie najszybsze i najbardziej efektywne.
Materiał wykonania grabi
Uwagę trzeba zwrócić na to, z czego grabie zostały wykonane. W tym wypadku rodzaje grabi można podzielić na cztery grupy:
1. Plastikowe. Są najtańsze, mają około 25 zębów, ale nie są zbyt elastyczne. Do tego, plastik nie jest zbyt wytrzymały. Najlepiej sprawdzą się w małych ogródkach przydomowych.
2. Druciane. Trochę bardziej elastyczne i wytrzymałe od tych plastikowych (jednak są też od nich kilkanaście złotych droższe). Często posiadają metalową blokadę, która chroni konstrukcję zębów.
3. Z tworzywa PBT. Dokładniejsze w pracy i odporniejsze na uszkodzenia w porównaniu z grabiami plastikowymi. Są jednak od nich droższe.
4. Metal owe. Są zdecydowanie najbardziej wytrzymałe. Ich zęby są wykonane z ocynkowanej stali, są również bardzo elastyczne (co zwiększa komfort pracy). Najwygodniejsze są te, które umożliwiają dostosowanie szerokości głowicy i przerw między zębami. Sprawdzą się we wszystkich dużych ogrodach.
Wybór grabi zależy od wielkości posiadanego ogrodu, a także preferencji, co do sposobu ich wykonania.