Uszkodzenia mrozowe rododendronów

rododendron uszkodzenia mrozowe
StyczeńLutyMarzecKwiecieńMajCzerwiecLipiecSierpieńWrzesieńPaździernikListopadGrudzień
Zabieg profilaktyczny
Występowanie

Zabieg profilaktyczny      Miesiąc występowania

 Objawy : Pędy

Na przemarzanie szczególnie narażone są zbyt słabo zdrewniałe tkanki (nieodpowiednie nawożenie), które w wyniku uszkodzeń zamierają. Duże mrozy oraz intensywne nasłonecznienie powodują pękanie kory na pniach i gałęziach. Osłabione przemarznięciem krzewy słabiej rosną, są bardziej podatne na ataki chorób grzybowych, a przy długotrwałej wiosennej suszy mogą zamierać.

 Objawy : Liść

W okresie zimowym możemy zaobserwować zwisanie i zwijanie się wzdłuż głównego nerwu liści rododendronów. Wskazuje to na ich przesuszenie i przemarznięcie. Z zimozielonych liści wyparowuje woda, a w wskutek zamarznięcia gleby roślina nie może pobrać jej z podłoża, dochodzi do przesuszenia rośliny. Silnie uszkodzone liście zamierają, brązowieją i opadają.

 Objawy : Kwiaty

Zimowe mrozy, a także wiosenne przymrozki powodują uszkodzenia zarówno pąków kwiatowych, jak i kwiatów. Z uszkodzonych paków mogą w ogóle nie rozwinąć się kwiaty lub być zdeformowane.

 Zalecenia

Obfite podlewanie roślin późną jesienią, a także w okresach odwilży w czasie trwania zimy. Okrywanie młodych roślin lub bardziej wrażliwych gatunków. Odpowiednie nawożenie roślin w okresie wegetacji preparatami.

Powrót