W dzisiejszych czasach wiele osób postanawia zrezygnować z kupna przetworzonych produktów, które są masowo dostępne w sklepach spożywczych. Niskie ceny kuszą konsumentów, którzy często nie zdają sobie sprawy z ilości szkodliwych substancji, które zawarte są w tych produktach. Warto więc uprawiać warzywnik w ogrodzie, który będzie na jlepszym dopełnieniem ogrodu.
Warzywa z własnych plonów
Uprawa warzyw będzie efektywna, jeżeli posadzone zostaną w prawidłowy sposób. Warzywa, które wzajemnie ze sobą sąsiadują, wpływają na siebie, zarówno w znaczeniu pozytywnym, jak i negatywnym. Bardzo często stosowana jest uprawa współrzędna, czyli sadzenie danego gatunku warzyw obok siebie, aby plony przynosiły jak najwięcej korzyści. Wymaga to jednak długotrwałego doświadczenia ogrodnika i dobrego rozplanowania miejsc sadzenia. Rośliny, które rosną w swoim najbliższym otoczeniu, wpływają na siebie pod względem chemicznym oraz fizycznym. Mając wiedzę, na temat uprawy równorzędnej warto wiedzieć, jakie warzywa można sadzić blisko siebie. Do takich warzyw zaliczamy między innymi: marchew, cebulę, seler, por, kapustę i ogórki.
Ekologiczna uprawa warzywnika
W uprawie warzywnika warto postawić na naturalne środki pielęgnacji. Chemiczne środki mogą być stosowane w przypadkach drastycznego rozmnożenia szkodników. W każdym innym przypadku najlepszymi nawozami są naturalne środki. Przyczyni się to do jeszcze większych i zdrowszych owoców. Wiosną ziemia powinna zostać nawieziona obornikiem prymowanym przez rok w ustronnym miejscu w ogrodzie. Nie należy przekopywać ziemi głęboko, tylko solidnie ją spulchnić. Wówczas zostanie zachowana biologiczna gospodarka gleby, ważna do dobrego ich rozrostu. Kompost wzbogacony nierozcieńczoną gnojówką z pokrzyw przyspieszy fermentację i poprawi jakość gleby. Gnojówka z pokrzyw jest bardzo bogata w wartości mineralne i jest bardzo wydajna.
Uprawa owoców
Zanim przystąpimy do sadzenia owoców w naszym ogrodzie, powinniśmy upewnić się, jakie warunki klimatyczne w nim panują. Niektóre drzewka nie tolerują bardzo wysokich lub bardzo niskich temperatur, dlatego uprawa delikatnego drzewka może przysparzać wiele problemów. Następnie, kiedy znajdziemy rodzaj drzewka, któremu będzie dobrze w naszym ogrodzie, musimy wyznaczyć dla niego określona ilość miejsca. Warto więc wziąć pod uwagę maksymalne rozmiary drzewka, jakie może osiągnąć. Niektóre odmiany drzew wymagają dużo uwagi. Wymagają stałego doglądania i kontroli przed ewentualnymi szkodnikami. Drzewa i owoce zakupić można w sklepach ogrodniczych lub szkółkach. Warto zapytać o radę doświadczonych specjalistów, którzy doradzą w wyborze najlepszych produktów. Każdy egzemplarz powinien posiadać etykietę z wszelkimi informacjami niezbędnymi do prawidłowej pielęgnacji. Najlepszym momentem na sadzenie owoców w ogrodzie jest późna jesień lub wczesna wiosna, kiedy to temperatury są niższe. Specjaliści w sklepie powinni pomóc klientom w wyborze odmiany dostosowanej do ogrodu. Przed wsadzeniem rośliny należy sprawdzić, czy korzenie nie są porośnięte pleśnią.