Uprawa warzyw w tunelach foliowych jest aktualnie naprawdę bardzo popularna. Produkt ten jest w stanie przyspieszyć wegetację roślin, a także chroni je przed warunkami atmosferycznymi. Ogromną zaletą jest to, że w takich tunelach można uprawiać naprawdę wiele warzyw, owoców oraz kwiatów. Nasze zbiory będą nie tylko obfite, ale również bardzo zdrowe.
Rośliny w tunelach foliowych
Ważne jest to, aby tunel foliowy był wykonany niesamowicie solidnie. Uprawiać w nim można naprawdę wiele gatunków warzyw oraz owoców. Bez problemu można posadzić tam, wszystko na co ma się ochotę. Aczkolwiek najlepiej jest sadzić w tunelu rośliny, które uwielbiają ciepło. Zaliczyć do nich można przede wszystkim: pomidory, ogórki, paprykę, sałatę, rzodkiewkę czy arbuza. Dodatkowo wiele ogrodników, decyduje się na uprawę ziół w tunelach. Wszelkie rośliny powinny być przede wszystkim posadzone w gruncie. Muszą być także posadzono odpowiednio daleko od ścian tunelu. W takich tunelach warzywa rosną zdecydowanie szybciej. Mogą one wyrosnąć nawet w kilka dni – co z całą pewnością jest ogromną zaletą. Najlepszym czasem na sadzenie w tunelach jest wczesna wiosna, można posiać w tunelu, takie warzywa, jak: rzodkiewkę, szpinak, koper czy sałatę. W niektórych tunelach można zmieścić nawet kilka grządek – muszą być one jednak wystarczająco duże.
Popularne tunele foliowe
Wiele osób zastanawia się, jak wybrać idealne miejsce, w którym postawi się tunel foliowy. Otóż, przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, aby takie miejsce było odpowiednio nasłonecznione. Warto także pomyśleć o tym, aby tunel był wyposażony w boczne okna. W ten sposób sprawimy, że w środku będzie dobry przewiew. Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele tuneli foliowych, aczkolwiek różnią się one od siebie, kilkoma elementami. Mogą mieć one inne wymiary lub inne kolory. Stabilność i trwałość konstrukcji tuneli foliowych zapewniają przede wszystkim profile metalowe. Wszystkie elementy powinny być połączone ze sobą, za pomocą odpowiednich śrub.
Warzywa w tunelu foliowym
Przed posadzeniem warzyw w tunelu, powinno się najpierw odpowiednio przygotować do tego ziemię. Przede wszystkim musimy taką ziemię wzbogacić w materię organiczną za pomocą kompostu lub ewentualnie obornika. Kompost rozsypujemy na wcześniej przekopaną glebę i mieszamy grabiami. Jeżeli jednak zdecydujemy się na obornik, musimy pamiętać o tym, że mieszamy go z ziemią przez przekopanie na glebach ciężkich na odpowiednią głębokość, na przykład dwudziestu centymetrów. Obornik najlepiej jest zastosować podczas jesieni lub na początku wiosny. W tunelach foliowych zazwyczaj mamy do dyspozycji kilka grządek. Trzeba je odpowiednio wykorzystać. Rzodkiewkę, rzodkiew i kalarepę można uprawiać przed selerem oraz porem. Na innych grządkach można posadzić cebulę dymkę, którą trzeba zbierać dość regularnie. Oprócz tego ważna jest uprawa szpinaku, przed sadzeniem kapusty. Już w marcu można pomyśleć o posadzeniu sałaty. W maju sadzimy rozsady pomidora, natomiast pod koniec tego miesiąca można posadzić również słodką paprykę.