Tantniś krzyżowiaczek w kalafiorze

gąsienice tantniś krzyżowiaczek
StyczeńLutyMarzecKwiecieńMajCzerwiecLipiecSierpieńWrzesieńPaździernikListopadGrudzień
Zabieg profilaktyczny
Występowanie

Zabieg profilaktyczny      Miesiąc występowania

Objawy : Jaja

Samica żyje od 3 do 4 tygodni i w tym czasie zdąży złożyć około 150 jaj na liściach kalafiora. Umieszcza je w zagłębieniach liści, wzdłuż ich nerwów. Jaja są koloru jasnozielonego lub żółtawego. Mają około 0,4 mm długości, są owalne i spłaszczone. Larwy wylegają się z nich po 6-7 dniach inkubacji.

Objawy : Larwy

Gąsienice zaraz po wylęgu są malutkie, mają jakieś 2-3 mm długości i są bezbarwne. Przez pierwszych kilka dni siedzą wewnątrz liści kalafiora i tam żerują, po czym wydostają się na zewnątrz i żywią zeskrobinami liścia aż osiągną długość 12 mm, a trwa to od 14- do 17 dni. Gąsienica ma czarną główkę i wyraźnie podzielone na segmenty ciało w kolorze jasnozielonym. Po tym czasie wchodzi w stadium poczwarki, ma 8 mm długości i ciało owinięte siateczkowym kokonem, który jest przytwierdzony do dolnej części liścia. Stadium poczwarki trwa od 5 do 15 dni. Gąsienice pierwszego pokolenia (te są najbardziej żarłoczne i zdolne do unicestwienia całej uprawy) pojawiają się w czerwcu, drugiego pokolenia w lipcu (te atakują zawiązki róż kalafiora i mogą doprowadzić do ich deformacji), trzecie w sierpniu i wrześniu (zjadają liście, które zaczynają przypominać sito oraz żerują wewnątrz róż, obniżając jakość plonów). Poczwarki ostatniego pokolenia zimują w swoich kokonach.

Objawy : Owad dorosły

Tantniś krzyżowiaczek – jeden z największych szkodników roślin kapusiowatych. Dorosły motyl jest długości do 6 mm a rozpiętość skrzydeł 15-17 mm. Ma wąskie skrzydła przednie o brązowo-szarej barwie z jasną, falistą smugą. Tylne natomiast zakończone są strzępiną i są jaśniejsze. Motyle żyją ok. 3-4 tygodni i w tym czasie składa ok. 150 jaj. Wśród upraw pojawiają się w maju. Słabo latają, ale dzięki niewielkim rozmiarom i lekkości są przenoszone przez wiatr na duże odległości. Motyle zimują w resztkach roślin lub innych kryjówkach. Rozwój jednego pokolenia trwa od 18 do 51 dni, w zależności od warunków atmosferycznych.

Powrót