Tantniś krzyżowiaczek w brokule

gąsienice tantniś krzyżowiaczek
StyczeńLutyMarzecKwiecieńMajCzerwiecLipiecSierpieńWrzesieńPaździernikListopadGrudzień
Zabieg profilaktyczny
Występowanie

Zabieg profilaktyczny      Miesiąc występowania

Objawy : Jaja

Samica składa jaja w ilości około 150 sztuk w ciągu swego 3- 4 tygodniowego życia. Umieszczane są wzdłuż nerwów liści brokułów, w ich zagłębieniach na spodniej ich stronie. Jaja mają owalny, spłaszczony kształt. Są koloru żółtawego lub jasnozielonego i mają ok. 0,4 mm długości. Potrzebują 6-7 dni inkubacji by wylęgły się z nich larwy.

Objawy : Larwy

Po 6-7 dniach inkubacji wylęgają się larwy. Mają niespełna 2-3 mm długości i żerują wewnątrz tkanki liścia brokułu, po czym wydostają się na zewnątrz żywiąc się zeskrobywaną tkanką rośliny. Ten etap rozwoju trwa 14-17 dni a gąsienice osiągają długość do 12 mm. Mają jasnozieloną barwę, czarną główkę i wyraźną segmentację ciała. Następnie osiągają stadium poczwarki, które to stadium trwa od 5 do 15 dni. Są wtedy owinięte siateczkowatym kokonem, przytwierdzonym do zewnętrznych części liści brokułu. W polskich warunkach szkodniki te wydają na świat 3 pokolenia, ale gdy warunki są sprzyjające tych pokoleń może być dużo więcej. Najbardziej żarłoczne jest pokolenie wiosenne, żerujące na młodych liściach i zawiązkach róż brokułu, powodując ich deformację i hamując rozwój. Duża ich ilość może doprowadzić do zagłady całej plantacji. Pokolenie letnie żywi się liśćmi, powodując w nich powstawanie okienek lub wewnątrz róż, doprowadzając do spadku wartości handlowej plonów.

Objawy : Larwy

Tantniś krzyżowiaczek jest jednym najgroźniejszych szkodników atakujących brokuły. Motyle zaczynają atakować uprawy z początkiem maja. Są bardzo słabymi lotnikami, ale w przemieszczaniu się na duże odległości wspomaga je wiatr. Żyją od 3 do 4 tygodni, w tym czasie samica składa ok. 150 jaj. Ciało motyli osiąga długość 6 mm, rozpiętość skrzydeł 15-17 mm. Mają dwie pary skrzydeł. Przednie są wąskie, brązowo-szare z jasną, falistą smugą. Skrzydła tylne są jaśniejsze i zakończone strzępiną. Żerują na wszystkich gatunkach kapustnych i tych dziko rosnących i tych uprawnych.

Powrót