Zapewne każdy właściciel roślin domowych, balkonowych czy ogrodowych zdaje sobie sprawę z tego, jakim utrapieniem mogą być mszyce. Wiele osób uważa, że walka z nim jest ciężka, a i nie zawsze efektywna. Czym są mszyce? Jak się ich pozbyć?
Czym jest mszyca?
Mszyce to małe owady, szkodniki roślin, należące do rodziny pluskwiaków. Długość ich ciała, w zależności od gatunku to najczęściej między 2, a 5 mm. Różne rodzaje mszyc różnią się od siebie również barwą: może być ona niemalże przezroczysta, ciemnozielona lub też wręcz wpadająca w czerń. Ich miękkie ciało kończy się rozdwojonym ogonem. Dzięki nim mszyce komunikują się ze sobą przy pomocy feromonów – mogą między innymi informować się o nadchodzącym zagrożeniu.
Do najczęściej występujących rodzajów mszyc w naszym kraju należą:
mszyce jabłoniowe – mszyca zielona,
mszyca jabłoniowo-babkowa – mszyca różowo-brązowa
mszyca buraczana – są to czarne mszyce,
mszyca różano-szczecinowa – mszyca zielona lub czerwona,
mszyca wejmutkowo-porzeczkowa – o kolorze ciemnoszarym,
mszyca kapuścianka – barwa kremowa,
mszyca pelargoniowa – o kolorze jasnozielonym.
Jak widać, poszczególne rodzaje mszyc różnią się od siebie nie tylko rozmiarem i barwą, ale również roślinami, na jakich żerują.
Dlaczego mszyca jest szkodliwa?
Każdy gatunek mszycy wykazuje się ogromną szkodliwością dla roślin. Dlatego w razie pojawienia się ich, należy szybko podjąć działanie mające na celu ich zwalczenie. Mszyce skupiają się na miękkich i soczystych częściach roślin: kwiatostanach, młodych pędach i liściach czy pąkach. Przy pomocy swojego aparatu gębowego wysysają z roślin sok. Zaatakowana roślina z czasem słabnie, a nawet może zupełnie przestać się rozwijać! Pierwsze objawy pojawienia się mszyc to więdnące i skręcające się liście, które po czasie opadają oraz wyraźnie osłabiona kondycja rośliny. Szybka reakcja na te szkodniki jest bardzo ważna, bowiem po wykończeniu jednej rośliny, zazwyczaj przenoszą się one na inną, znajdującą się w pobliżu. W ten sposób te niepozorne insekty mogą spustoszyć cały ogród!
Jak walczyć z mszycami?
Na szczęście sposobów na mszyce jest całe mnóstwo. Zacznijmy od tych domowych:
– cebula, lawenda, mięta lub czosnek – posadzenie tych roślin w ogrodzie pomoże uchronić go przed inwazją mszyc
-oprysk z pokrzywy, mniszka, czy czosnku – mikstury wykonane z tych roślin są całkiem naturalne, a stanowią doskonały sposób na odstraszenie mszyc od pozostałych roślin.
Domowe sposoby są polecane, bowiem ze względu na swoją naturalność, nie szkodzą ani ludziom, ani zwierzętom. W przypadku, kiedy okazują się niewystarczające, warto sięgnąć po środki chemiczne. Zazwyczaj występują one w formie spreju. Ich ogromną zaletą jest fakt, że poradzą sobie one a mig nawet z najbardziej rozrośniętą inwazją tych szkodników. Czasem już jedna aplikacja wystarczy, by raz na zawsze pożegnać problem.
Podsumowując, mszyce są szkodnikami, które mogą mieć bardzo szkodliwy wpływ na kondycję roślin, dlatego bezwzględnie należy z nimi walczyć. Warto też rozważyć zaproszenie do ogrodu… biedronek, które są naturalnymi wrogami mszyc.