Śmietki cebuli

Śmietka kapuściana
StyczeńLutyMarzecKwiecieńMajCzerwiecLipiecSierpieńWrzesieńPaździernikListopadGrudzień
Zabieg profilaktyczny
Występowanie

Zabieg profilaktyczny      Miesiąc występowania

 Objawy : Jaja

Samica składa kilka jaj na ziemi wokół szyjki korzeniowej roślin. Jedna mucha w ciągu życia może złożyć do 120 jaj.Jajo białe podłużne, długości około 1,2 mm.

 Objawy : Larwa

Larwy są biało żółte, beznożne, długości 7 mm.Największe szkody wyrządzają larwy pierwszego pokolenia, które atakują rozsadę po jej sadzeniu. Żerują w jej korzeniu głównym i szyjce korzeniowej. Żerowanie już 3 larw w jednej roślinie prowadzi do zahamowania wzrostu rozsady, a często do jej zamierania. Uszkodzone rośliny słabo rosną, więdną i można je łatwo wyciągnąć z ziemi. Silnie porażone rośliny giną. Zdarza się również całkowite zniszczenie uprawy. Larwy drugiego i trzeciego pokolenia żerują również w częściach nadziemnych roślin, drążąc korytarze w głównych nerwach liści bądź uszkadzając główki.

 Objawy : Owad dorosły

Muchówka długości około 6 mm, jest szara, ciało ma pokryte czarnymi szczecinkami. Wylot muchówek pierwszego pokolenia odbywa się, w zależności, od pogody w końcu kwietnia lub na początku maja.Drugie pokolenie śmietki, pojawia się na przełomie czerwca i lipca i występuje do jesieni. Często zazębia się z trzecim pokoleniem, które pojawia się na początku września.

Powrót