Podwiązywanie roślin może okazać się niezastąpione zarówno w przypadku upraw takich jak ogórki czy pomidory, jak i w przypadku drzew owocowych czy nawet dowolnych kwiatów rosnących w ogrodzie albo na balkonie. Skutecznie wykonane podwiązywanie będzie zapobiegać łamaniu się roślin, umożliwi im maksymalny wzrost, a także pozwoli sprawić, że dana roślina będzie wyglądała bardziej estetycznie, a całość wyda się uporządkowana. Sposoby podwiązywania zależne są w dużej mierze od specyfiki danej rośliny – inaczej będą wyglądały w przypadku pomidorów, a inaczej w przypadku drzewek czy roślin balkonowych.
Jak podwiązywać pomidory w tunelu?
Jeśli w tunelu znajduje się pręt, wystarczy przywiązać do niego sznurek, jeśli jednak tunel pręta nie posiada, przez całą długość należy przeprowadzić drut, do którego następnie zostanie przymocowany sznurek. Warto pamiętać o tym, by na podwiązywanie przeznaczyć nieco większą ilość sznurka, niż będzie z początku konieczna. Wiązać należy, zaczynając od góry rośliny, przeplatając sznurek spiralnie wzdłuż pędu aż do samego dołu, na końcu pozostawiając pętelkę – nie supeł. Na tym etapie wiązanie się nie kończy, ponieważ w dalszej kolejności potrzebne będzie podwiązywanie nowych pnączy. Wraz ze wzrostem roślin, należy dalej zawijać sznurek, tym razem nieco luźniej niż przy pierwszym podwiązywaniu.
Jak podwiązywać drzewka?
Podwiązywanie drzewek jest sprawą niezwykle prostą, ma bowiem na celu usztywnienie pnia w początkowej fazie wzrostu, by słabe jeszcze drzewko nie łamało się pod własnym ciężarem czy pod wpływem trudnych warunków atmosferycznych. Pień drzewa należy więc przymocować do sztywnego pala ogrodniczego. Można jednak z powodzeniem zastąpić go nawet trzonem od miotły czy narzędzi takich jak grabie czy łopata. Ważne, by pal miał odpowiednią grubość i był na tyle skutecznie umocowany w ziemi, by nie zaczął przechylać się pod ciężarem przymocowanego do niego drzewa. Dużym ułatwieniem przy podwiązywaniu mogą być specjalistyczne narzędzia ogrodnicze takie jak tapener, który znacznie usprawni mocowanie pnia do pala.
Jak podwiązywać rośliny balkonowe?
Silne rośliny na balkonach najlepiej mocować przy pomocy rafii syntetycznej będącej jednym z podstawowych surowców ogrodniczych. Rafia ma szerokie zastosowanie – może być użyta zarówno jako więzadło, jak również jako element dekoracyjny. Jeśli priorytetem jest niezauważalność mocowania, najlepiej wykorzystać do mocowania szpagat z juty, który doskonale wtopi się w kwiatostan i pozostanie niemal niezauważalny. Bogate listowie umożliwi także wykorzystanie mocnych sznurków, które również są mało widoczne, a jednocześnie bardzo skuteczne. Warto także skorzystać ze specjalnych więzadeł pozwalających na formowanie poszczególnych gałęzi czy pędów. Łamliwe gałęzie dobrze jest też zabezpieczyć specjalnym więzadłem piankowym z drutem umieszczonym w środku. Takie rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w przypadku roślin delikatnych, podatnych na uszkodzenia, a więc głównie przy podwiązywaniu roślin pnących, które mogą stanowić piękną ozdobę balkonu, ale wymagają starannego podwiązywania i regularnej pielęgnacji.