Nie wszystkie rośliny nadają się do sypialni. Co do zasady, jest to pomieszczenie zazwyczaj zacienione, niedoświetlone. Zimą narażone jest również na nadmierną suchość powietrza (odkręcony i pozostawiony bez kontroli grzejnik). Z drugiej strony, oczekiwalibyśmy od kwiatów doniczkowych w sypialni, aby pasowały zarówno estetycznie, jak i funkcjonalnie. Spokojnie, przyjrzyjmy się najbardziej polecanym do tego pomieszczenia roślinom.
rośliny doniczkowe w domu
Pozytywne właściwości
Jako kwiaty doniczkowe do sypialni warto wybrać w szczególności te posiadające walory lecznicze, dostarczają tlen również w nocy, a także nawilżają i oczyszczają powietrze. Idealną rośliną będzie ta, która ukoi nerwy nie tylko właściwościami terapeutycznymi, ale i wpasowanym w design sypialni wyglądem.

A jak Aloes zwyczajny
Aloes jest sukulentem liściowym, o południowoafrykańskim pochodzeniu. Z racji pochodzenia, roślina ta nie nadaje się do uprawiania w temperaturze niższej niż 8 stopni Celsjusza, a zatem w naszych warunkach jest doskonale sprawdzona pod kątem upraw w pomieszczeniach! Roślina ta nie lubi miejsc nadmiernie nasłonecznionych i wymaga żyznej, przepuszczalnej ziemi. Za zapewnienie odpowiednich warunków odwdzięczy się swoimi właściwościami leczniczymi. Doskonale filtruje powietrze z zanieczyszczeń, dodatkowo je przy tym nawilżając. Tlen oddaje również nocą, dlatego doskonałym miejscem na uprawę aloesu jest właśnie sypialnia!

Skrzydłokwiat Wallisa
Skrzydłokwiat, zwany również skrzydłolistem Wallisa, jest gatunkiem roślin z rodzaju skrzydokwiatów. Występuje naturalnie w Ameryce Południowej i wymaga utrzymania temperatury otoczenia nie niższej niż 18 stopni Celsjusza (ostrożnie z wietrzeniem sypialni zimą)! Roślina sama w sobie jest trująca, więc należy uważać na nasze ciekawskie pociechy, jednak jest to kwiat doniczkowy o niesamowicie wysokiej zdolności pochłaniania zanieczyszczeń powietrza, w szczególności alkoholi, aldehydów, benzenu i formaldehydu! Właśnie jej zdolność oczyszczania powietrza stanowi, obok pięknych kwiatów, największą zaletę z uprawy w sypialni.

Fiolet lawendy
Lawenda jest rośliną doniczkową szczególnie znaną ze swojego zapachu. Aromat kwiatów lawendy często wykorzystywany jest jako aromat mydeł, szamponów czy środków do czystości lub perfumowania odzieży. Kojący aromat kwiatu wykazuje działanie lecznicze – pomaga w terapiach bezsenności oraz niweluje stan niepokoju. Inhalacje aromatem tego kwiatu mają potwierdzone medycznie działanie kojące!

Gardenia w mojej sypialni
Gardenia Jaśminowata, będąca ozdobnym krzewem z rodziny marzanowatych pochodzi z dalekiej Azji. Naturalnie występuje w lasach laurolistnych Japonii, Wietnamu, Chin. Ceniona jest przede wszystkim za wygląd kwiatów i liści, ale i podobny do jaśminu zapach. Badania potwierdziły, iż olejki zawarte w kwiatach tej rośliny mają właściwości nasenne o mocy zbliżonej do lekkich, naturalnych suplementów diety. Praktyczny wpływ na działanie organizmu ludzkiego to zniwelowanie poziomu stresu i wyciszenie, co zdecydowanie ułatwi zasypianie w sypialni wypełnionej aromatem tego kwiatu doniczkowego!