Rak kory jabłoni

Rak kory jabłoni
StyczeńLutyMarzecKwiecieńMajCzerwiecLipiecSierpieńWrzesieńPaździernikListopadGrudzień
Zabieg profilaktyczny
Występowanie

Zabieg profilaktyczny      Miesiąc występowania

 Objawy : Pień

Choroba ta szczególnie jest groźna na jabłoni kiedy silnie poraża pędy oraz korę głównego pnia drzew co prowadzi do dużych strat w plonie owoców. Rak drzew owocowych posiada dwa stadia rozwojowe:

  • Doskonałe (kuliste owocniki o jasnoczerwonym lub brunatnoczerwonym zabarwieniu o średnicy ok. 3 mm – owocniki te występują w obrębie przebarwień chorobowych – wysiew zarodników odbywa się w marcu oraz późną jesienią),
  • Niedoskonałe (na zrakowaceniach tworzą się białożółte skupienia zarodników konidialnych – wytwarzane są one przez cały sezon wegetacyjny).

Infekcje drzew owocowych mogą być powodowane przez zarodniki pochodzące z porażonych drzew liściastych jak buki, głogi, jarzębiny, topole oraz wierzby. Aby doszło do zakażenia rośliny przez Nectrię galligena musi być spełniony warunek aby drzewo lub krzew było uszkodzone mechanicznie np. podczas nieumiejętnego cięcia sanitarnego, po gradobiciu lub po tzw. uszkodzeniach mrozowych. Oprócz tego „bramą” przez którą mogą wnikać kiełkujące zarodniki są wszelkiego rodzaju naturalne rany (blizny po opadłych owocach oraz liściach). Ponieważ zarodniki (zarówno workowe jak i konidialne) kiełkują już w temperaturze od 0°C do 30°C należy przez cały okres wegetacyjny zwracać szczególną uwagę na tę groźną chorobę grzybową.

W okresie jesiennym kiedy naturalnych blizn jest najwięcej powinniśmy pamiętać o ochronie fungicydowej najbardziej podatnych na tego patogena drzew. Po infekcji na obrzeżach ran pojawiają się nieregularne zgrubienia będące wynikiem nadmiernego wzrostu spowodowanego przyrostem tkanki kalusowej. Z czasem na tych rakowatościach pojawiają się owocniki raka drzew owocowych. Grzyb infekuje oraz niszczy korę drzew oraz zasiedla i rozwija się w naczyniach przewodzących asymilaty i wodę. Ich zaczopowanie przez rozwijającą się grzybnię patogena prowadzi do szybkiego obumarcia całej rośliny lub przynajmniej jego jednej ze stron pnia, konaru czy pędu.

Charakterystyczną cechą pomocną przy identyfikacji raka drzew owocowych (Nectria galligena) jest zamieranie komórek drewna oraz co raz bardziej rozszerzające się brązowienie rdzenia pędów. Reakcja ta spowodowana jest intensywnym wydzielaniem się toksycznych mikotoksyn. Przy dużym porażeniu kory i pędów w zaniedbanym fitosanitarnie sadzie możemy się spodziewać wystąpienia objawów chorobowych na owocach (zgnilizna kielicha).

Powrót