Rośliny doniczkowe trzeba przesadzać wówczas, gdy one tego potrzebują, powodem do tego może być to, iż ich wzrost został zahamowany bądź w doniczce brakuje miejsca na rozrost korzeni. Najlepiej przesadzać rośliny doniczkowe wczesną wiosną, nawet możemy zacząć przesadzanie już z końcem lutego.
Wiosna to zdecydowanie odpowiednio dobry czas na porządki w domowych kwiatach. Niektóre z nich z pewnością należy przesadzić do nowych pojemników, by lepiej rosły i obficiej kwitły.
Rośliny doniczkowe przesadzamy tylko w momencie, gdy naprawdę tego potrzebują. Oznaką takiego stanu może być takie zdarzenie jak zahamowanie ich wzrostu (gdy wiosną nie wypuszczają już nowych pędów) bądź też widoczny brak miejsca w doniczce na rozrastanie się korzeni. By się o tym przekonać, najlepiej jest obejrzeć bryłę korzeniową rośliny. Należy obrócić doniczkę do góry dnem oraz opukać o kant stołu, ostrożnie zdjąć ją z rośliny. W przypadku, gdy korzenie tworzą zbitą masę oraz nie ma już między nimi ziemi, oznacza to, że czas na zmianę pojemnika na większy. Zdecydowaną większość roślin doniczkowych przesadzamy na wiosnę, a więc w marcu bądź kwietniu. Nim się do tego zabierzemy, upewnijmy się jednak, iż roślina jest w dobrej kondycji, inie ma oznak chorób ani żerowania szkodników. Przesadzenie osłabionej rośliny mogłoby okazać się dla niej zbyt dużym szokiem.
W jaki sposób wybrać pojemnik ?
Mamy dwa rodzaje pojemników na rośliny a więc : doniczki z otworami odpływowymi w dnie oraz osłonki, do których można wstawić mało ozdobne donice. Warto unikać jednak sadzenia roślin bezpośrednio do osłonek, z których nadmiar wody nie może odpłynąć. Bardzo trudno jest wówczas kontrolować ilość zalegającej wody. Do wyboru mamy różne pojemniki na przykład ceramiczne (szkliwione bądź bez powłoki), plastikowe, metalowe, czy wyplatane z wikliny bądź rattanu, bądź nawet szklane. Niektóre są sprzedawane z podstawkami- inne bez. Są też takie, które mają wbudowany system nawadniający, który to zapewnia stały dopływ wody nawet, gdy wyjedziemy z domu na dłużej.
Jakiego podłoża należy użyć do przesadzania roślin doniczkowych?
Zdecydowana roślin doniczkowych dobrze rośnie w każdym podłożu oraz dla nich odpowiednia będzie uniwersalna ziemia do kwiatów a także roślin doniczkowych. Niektóre z kolei wymagają specjalnego podłoża, na przykład lekkiego torfowego (anturium, dracena, paproć) bądź ciężkiego gliniastego (kalanchoe, papirus, trzykrotka). Rośliny, które źle znoszą obecność węglanu wapnia w podłożu jak na przykład (echmea , gardenia, wrzosiec), powinniśmy posadzić w ziemi lekko kwaśnej.
Warto zwrócić uwagę, by nie używać do przesadzania ziemi z ogrodu. Jest bowiem duże ryzyko,iż wraz z nią przyniesiemy do domu chwasty bądź inne szkodniki. Poza tym jest ona nadto ciężka dla delikatnych korzeni roślin doniczkowych. Gotowe podłoża są uprzednio odkażane oraz specjalnie przygotowywane z mieszanki różnorodnych komponentów, dzięki którym korzenie roślin mogą się swobodnie rozwijać.
Jeśli chcemy by nasze rośliny odpłacały nam się pięknym wyglądem, kwitły, były zdrowe , z naszej strony również musimy w nie zainwestować , a także poświęcić im trochę czasu. Należy pamiętać, iż przesadzanie to ważny krok w pielęgnacji roślin, jednak nie należy go stosować zbyt często, ani wtedy kiedy nie jest to potrzebne.