Przędziorki na dalii

Przędziorki na dalii
StyczeńLutyMarzecKwiecieńMajCzerwiecLipiecSierpieńWrzesieńPaździernikListopadGrudzień
Zabieg profilaktyczny
Występowanie

Zabieg profilaktyczny      Miesiąc występowania

Objawy : Jaja

Samica składa w ciągu swojego życia od 50 do 150 kulistych, kremowych jaj na spodniej stronie liści dalii. W sezonie wegetacyjnym przychodzi na świat od 4 do 5 pokoleń przędziorków.

Objawy : Owad dorosły

Dorosłe osobniki samców osiągają wielkość od 0,3 do 0,4 mm. Samice są większe i mają od 0,4 do 0,6 mm długości. Samice początkowo są bezbarwne a ich kolor zmienia się w zależności od tego, jaki rodzaj pokarmu przyjmują na żółtawy lub zielonkawo-żółtawy. Ich boki zdobią charakterystyczne ciemne plamki, barwa oraz wielkość których zmieniają się w zależności od wieku roztoczy, rośliny żywicielskiej oraz pory roku. Samce nie mają tak wyrazistych plam, ich barwa jest żółto-zielonkawa i generalnie są od samic jaśniejsze.

Samice zimują na resztkach roślin pozostawionych w ogrodzie. Wiosną, gdy temperatura wzrośnie powyżej 10oC zaczynają żerować na chwastach. Gdy pojawią się dalie przenoszą się na ich liście, później pąki i kwiaty.

Atak przędziorka można rozpoznać po pojawieniu się pajęczyn na spodzie liści. Przędzę wytwarzają nimfy i osobniki dorosłe. Przędziorki wysysają z roślin soki, dlatego liście zaczynają żółknąć i zasychają.

Objawy : Larwy

Z jaj wylegają się larwy, które mają 3 pary odnóży. Są one znacznie mniejsze od osobników dorosłych, ale tak samo jak one żerują na kwiatach i liściach dalii. Już przędziorek w stadium nimfy wytwarza jedwabną przędzę.

Nissorun Strong

Powrót