Przędziorki bluszczu

Bluszcz przędziorki
StyczeńLutyMarzecKwiecieńMajCzerwiecLipiecSierpieńWrzesieńPaździernikListopadGrudzień
Zabieg profilaktyczny
Występowanie

Zabieg profilaktyczny      Miesiąc występowania

Objawy : Jaja

Samica składa ok. 100 na spodniej stronie liścia w miesiącu maju. Rozwój trwa do trzech tygodni, w sprzyjających warunkach tylko tydzień. Dają nawet 4-5 pokoleń w ciągu roku. Jaja są początkowo przezroczyste, z upływem czasu stają się bladożółte.

Objawy : Larwa

Uszkadzają roślinę żywicielską by żerować wysysając sok z liści i niszcząc miękisz. Hamują w ten sposób procesy fotosyntezy oraz zwiększają przewodzenie wody przez tkanki roślinne co w konsekwencji doprowadza do zmniejszania wzrostu roślin a następnie jej zamierania. Gdy przędziorek występuje bardzo licznie nie ogranicza się do liści. Zaczyna atakować ich ogonki a także pędy.

Objawy : Owad dorosły

Samice mają owalny kształt a swą barwę zmienia kilka razy do roku. Samce są mniejsze, kształtem przypominają bardziej romb. Dla oka są to maleńkie, czerwone lub żółtopomarańczowe punkciki (pajączki) pojawiające się na spodzie liści. Gdy na powierzchniach liści powstaje charakterystyczna sieć pajęczynek, wiadomym jest, że bluszcz zaatakowały roztocza. Atakując liście (wysysają ich soki)powodują powstawanie mozaikowych plamek, które następnie zlewają się ze sobą, aż cały liść staje się żółtawobrunatny, zwija się, zamiera i opada.

Powrót