Przygotowanie ogrodu kiedy ma się dzieci, jest zadaniem niezwykle skomplikowanym. Dorośli zazwyczaj pragną uzyskać efekt estetycznego, przepięknego ogrodu. Przy dzieciakach trzeba jednak niektóre plany porzucić, zrezygnować z pewnych elementów, roślin. Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Jak zaprojektować ogród, aby był przyjazny dzieciom?
ogród bezpieczny dla dzieci

Infrastruktura ogrodowa przyjazna dzieciom
Dzieci są niezwykle ciekawe świata. Nie inaczej będzie kiedy będą bawić się w ogrodzie. Wystarczy chwila aby dziecko zniknęło z pola widzenia i zajęło się nie do końca bezpiecznymi zabawami, obcowaniem z elementami infrastruktury ogrodowej, która może wyrządzić krzywdę. Dlatego projektując ogród trzeba koniecznie zrezygnować ze stosowania pewnego rodzaju rozwiązań.
Ogrodzenie pozwala odizolować się od świata, pozwala stworzyć sobie z domu i ogrodu mały raj, miejsce spokoju i relaksu. Ogrodzenie ma być również zabezpieczeniem przed nieproszonymi gośćmi. Chcąc jednak zadbać o bezpieczeństwo dzieci niekoniecznie trzeba stawiać na ciężkie, mocne i zakończone niebezpiecznymi elementami płoty. Równocześnie system bram, furtek powinien być szczelny. Dziecko nie może od tak sobie wyjść poza ogródek i ruszyć na poznawanie okolicy.
Ogromnym zagrożeniem dla maluchów są najróżniejsze oczka wodna, stawiki. Prezentują się okazale, a kiedy dodatkowo pływają w nich ryby to można stworzyć wyjątkowy klimat. Ale dzieci mają tendencję do sprawdzania takich miejsc. Chęć wyłowienia rybki, chęć potaplania się w oczku wodny może zakończyć się tragicznie. Lepiej zrezygnować z takich elementów ogrodowych, zaczekać z ich instalacją do momentu aż dzieciaki trochę podrosną.
Zablokować dostęp do miejsca gdzie przechowywane są narzędzia ogrodnicze, składowane są preparaty i substancje toksyczne, niezbędne do dbania o ogród. Ciekawość dziecka będzie silniejsza niż dziesiątki ostrzeżeń. Wystarczy, że takie elementy znajdą się w kręgu zainteresowania dziecka i może być problem.

Przygotowanie bezpiecznego placu zabaw
Plac zabaw to centrum rozrywki w każdym ogrodzie. Przezorny rodzic będzie jednak wiedział jak przygotować bezpieczny plac zabaw. Wszystkie jego elementy powinny być dopasowane do wieku dziecka, do jego możliwości ruchowych, zabawy. Równocześnie decydując się na zakup gotowych elementów wyposażenia placu zabaw należy stawiać na produkty renomowanych producentów, przygotowujących wszystko na najwyższym poziomie. Często sam montaż takich elementów warto zlecić wyspecjalizowanym firmom. Teren ogrodu, nie tylko tam gdzie jest plac zabaw, warto wyłożyć miękkim, bezpiecznym podłożem. Idealnie do tego nadaje się oczywiście trawa.
Przygotowując na ogrodowym placu zabaw piaskownice warto zadbać o jej zabezpieczenie. Mowa tutaj o elementach, które pozwalają nakrywać piaskownicę tak aby niekorzystne warunki atmosferyczne czy też wizyta zwierząt nie powodowała potrzeby wymiany piasku.
Plac zabaw powstaje w miejscu „na widoku”, tak aby rodzice, opiekunowie nie mieli problemów ze śledzeniem ruchów maluchów.

Nie wszystkie rośliny mogą zagościć w ogrodzie
Projektując ogród bezpieczny dla dzieci należy brać pod uwagę, że nie każda roślina będzie do niego odpowiednia. Niektóre rośliny może i pięknie się prezentują, ale niekoniecznie są przyjazne dzieciom. Część roślin w kontakcie z dziećmi może zadziałać trująco. Po co robić sobie kłopot, warto od początku się ich pozbyć. Kolejnym przykładem są rośliny o ostrych zakończeniach, posiadające kolce. Tego typu rośliny można oczywiście sadzić ale w miejscach niedostępnych dzieciom. Małe dzieci szczególnie narażone są na uczulenie, alergie. Część roślin ma działanie uczulające. Warto więc zapoznać się z ich listą, zanim ktokolwiek zdecyduje się na ich zakup i zasadzenie