Utrzymanie zdrowych roślin ozdobnych nie jest łatwe. Z powodu dużego zanieczyszczenia środowiska i chorób panoszących się wśród roślin ich stan często wymaga interwencji z naszej strony. I dotyczy to nie tylko roślin w ogrodzie, ale również w naszych domach.

ekologiczne środki do pielęgnacji roślin

Rozwiązaniem problemów może być ekologiczna odżywka do roślin ozdobnych. Najczęstszą przyczyną złego stanu roślin jest niedobór pożytecznych mikroorganizmów. Są one osłabiane przez niekorzystne warunki środowiskowe i chemiczne środki ochrony roślin, dlatego nie mogą efektywnie walczyć z drobnoustrojami chorobotwórczymi. Zamiast więc truć patogeny, lepiej przywrócić biologiczną równowagę przez wsparcie pożytecznych organizmów. Ekologiczne preparaty do roślin zawierają pożyteczne mikroorganizmy, które w sposób naturalny wzmacniają i uodparniają rośliny ozdobne na choroby. Tworzy się dzięki temu naturalna bariera ochronna, która zmniejsza ryzyko zapadania roślin na choroby.

W zależności od producenta ekologicznych odżywek ich skład może się różnić. Jednak zazwyczaj jest to kompozycja kilkudziesięciu szczepów mikroorganizmów. W skład takiej kompozycji mogą wchodzić bakterie fototropowe, promieniowce, bakterie kwasu mlekowego, drożdże i grzyby fermentujące. Ekologiczne odżywki są uzyskiwane na drodze naturalnego procesu fermentacji, bez dodatku substancji chemicznych.

Efektem stosowania ekologicznych odżywek do roślin ozdobnych będzie nie tylko ograniczenie występowania chorób, ale też obfite kwitnienie i poprawa wybarwienia roślin, lepsze odżywienie i szybszy wzrost. Co więcej bakterie zawarte w ekologicznych preparatach są bezpieczne dla ludzi, zwierząt, roślin i otaczającego środowiska. Jak również nie stanowią zagrożenia dla pszczół i innych owadów zapylających.

Tego typu odżywki są zazwyczaj sprzedawane w formie płynu. Zawartość opakowania należy zużyć jak najszybciej po otwarciu. Jeśli nie mamy potrzeby używać dużych ilości odżywki możemy wybrać taką, która jest dostępna w formie proszku do rozpuszczania w wodzie. Pozostały w opakowaniu proszek można przechowywać do trzech lat i nie wpływa to na działanie preparatu.

Oprócz odżywki do roślin ozdobnych warto pomyśleć o naturalnym nawozie. Na rynku dostępne są płynne nawozy organiczne przeznaczone do zasilania wszelkich gatunków roślin zielonych i ozdobnych. Są one wzbogacone o odpowiednio dobrane formy łatwo przyswajalnego azotu, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju zielonych części roślin. Nawóz organiczny jest bogaty w substancje odżywcze, ale nie musimy obawiać się przenawożenia, ponieważ składniki pokarmowe są uwalniane stopniowo.

W procesie powstawania nawozów organicznych są używane na przykład dżdżownice kalifornijskie, które przetwarzają substancje organiczne w sposób naturalny. Tak powstały nawóz jest bezpieczny dla środowiska i w 100 % naturalny.

Możemy też sięgnąć po produkty, które mamy we własnej lodówce takie jak drożdże, skorupki jaj, a nawet fusy kawy lub herbaty. Pamiętajmy jednak, że każda roślina ma inne wymagania. Na przykład dodane do ziemi pokruszone skorupki jaj sprawdzą się w przypadku roślin potrzebujących zasadowego środowiska, natomiast fusy kawy będą odpowiednie dla roślin lubiących kwaśną glebę.