Opuchlak bluszczu

Opuchlak bluszczu
StyczeńLutyMarzecKwiecieńMajCzerwiecLipiecSierpieńWrzesieńPaździernikListopadGrudzień
Zabieg profilaktyczny
Występowanie

Zabieg profilaktyczny      Miesiąc występowania

 Objawy : Jaja

Jaja opuchlaka mają kulisty kształt o średnicy około 0,7 mm. Samica składa ich od 500 – 1000 sztuk. Często mylone z nawozami długoterminowymi, gdyż początkowo są białe, wypełnione bezbarwnym płynem. Z czasem jaja ciemnieją. Składane są najczęściej do gleby, choć zdarza się, że samica składa je na liściach.

 Objawy : Larwy

Larwy opuchlaka to zgięte w łuk tłuste, małe gąsienice o barwie żółtawobiałej z wyraźnie zaznaczoną ciemną główką. Mierzą około 10 mm. I to one są głównym wrogiem roślin. Jeśli nie osiągną w danym sezonie stadia poczwarki zimują w podłożu do wiosny roku następnego.

Larwy podgryzają miękkie części korzeni oraz pnia. Bluszcz zaczyna marnieć, podsychać aż w końcu zamiera.

 Objawy : Poczwarki

Po 2-3 tygodniach larwy przeobrażają się w poczwarki. Po około 3 tygodniach pojawia się młody chrząszcz, który całe lato przebywa w ziemi.

 Objawy : Larwy

Opuchlaki występują bardzo licznie i niezwykle łatwo się rozmnażają. Chrząszcze mają od 3 do 20 mm długości. Ciało pokryte włoskami lub łuskami, jednak łuski nie pokrywają ciała w całości. Owady są fitofagami czyli roślinożercami. Oprócz rozrodu płciowego są również dzieworodne, zatem samiec nie jest potrzebny do rozmnażania. Bytuję przed wszystkim na liściach, mchach i pod kamieniami. Żerują głównie nocą. Głównym pożywieniem są korzenie, pąki, młode pędy a przede wszystkim liście bluszczu. Liście mają powygryzane na brzegach dziury.

Powrót