Odkwaszanie gleby to niezwykle ważny zabieg, jeśli chodzi o uprawę roślin ogrodowych. Większość roślin lubi gleby, których odczyn jest zbliżony do obojętnego, czyli między 6,5 a 7,2. Jeśli nasza gleba jest zbyt kwaśna, rośliny nie będą pobierały z gleby ważnych i potrzebnych do życia składników odżywczych. Będą słabo rosły i często chorowały. Dowiedzmy się więc, jak skutecznie odkwasić glebę, aby uzyskać rewolucję w naszym ogrodzie.
Kiedy należy wykonać odkwaszanie?
Gdy wykonamy pomiar pH naszej gleby z pomocą kwasomierza bądź oddając próbki do analizy i okaże się, że jest ono zbyt niskie, to wystarczający znak na rozpoczęcie odkwaszania naszej gleby. O tym, czy nasza gleba musi zostać odkwaszona poinformują nas również rosnące w ogrodzie chwasty, jakie jak mlecz polny czy stokrotki. Ich występowanie to znak, że gleba wymaga odkwaszania. Jeśli zaś chodzi o uprawianie warzyw, musimy pamiętać, że lubią one pH w granicach 6,0 a 6,5. Dzięki wysokiej zawartości wapnia w takiej glebie warzywa będą lepiej przygotowane do wzrostu. Istnieją również rośliny, które wymagają kwaśnej gleby i tylko na takich rosną dobrze. Odkwaszania nie wykonujemy więc w przypadku azalii, wrzosów czy iglaków. Tutaj musimy działać na odwrót, zakwaszając glebę jesienią po zbiorze plonów z działki, bądź dopiero w okresie wiosennym, zanim rozpoczną się wszelkie uprawy. Zabieg musimy wykonać co najmniej trzy tygodnie przed wysiewaniem nasion. Rozsypujemy nawozy równomiernie, nie omijając żadnego skrawka ziemi.
Odkwaszanie gleby – czym wykonać?
Przy odkwaszaniu gleby możemy wykorzystać nawozy wapniowe: węglanowe bądź tlenkowe. Te drugie lepiej stosować na cięższych glebach, przy ostrożnym i dokładnym dawkowaniu: tutaj reakcje zachodzą bardzo szybko, dlatego zbyt duża ilość nawozu może zaszkodzić naszym roślinom. W przypadku normalnej gleb zaleca się stosować nawozy węglanowe, delikatniejsze i wolniej działające. W sklepach z kolei zakupić możemy nawozy granulowane. Poprawiają one strukturę gleby. Przygotowując się do sezonu musimy zaopatrzyć się także w inny produkt. Ziemia do siewu jest równie ważna, co dobry produkt do odkwaszania gleby. Klimat, jaki panuje w naszym kraju z pewnością nie sprzyja całorocznej uprawie warzyw, które są ciepłolubne. Musimy więc wysiewać ich nasiona, bądź wysadzać je na rabatach. Jeśli dobrze przygotujemy rozsadę, będziemy mieli gwarancję, że spełniliśmy wszystkie wymagania termiczne jak i warunki do początkowego wzrostu naszych roślin. Będą one silniejsze, odporniejsze i szybciej będą radziły sobie z konkurencyjnymi chwastami.
Ziemia do siewu – jaką wybrać?
Większość warzyw, takich jak pomidor, papryka czy sałata możemy uzyskać właśnie z rozsady. Wszystkie wymagają jednak dobrego podłoża, jakim jest odkwaszona gleba. Zapewni ona dobre kiełkowanie nasion i prawidłowy wzrost siewek. Taka ziemia musi być ponadto wolna od patogenów, na które siewki są n iestety bardzo wrażliwe. Warto więc kupić taką ziemię, która będzie wspomagała ich wzrost w tym początkowym, najtrudniejszym stadium powstawania naszych warzyw.