Do wykonywania cięcia pędów (o średnicy 1-4cm) najlepiej wykorzystać porządne sekatory. W zależności od rodzaju gałęzi, którą musimy przeciąć oraz wysokości krzewu lub drzewa, musimy skorzystać z dobrodziejstwa sekatorów jednoręcznych, długich, nożycowych, kowadełkowych, a nawet specjalnych sekatorów z wysięgnikami. Wybór odpowiedniego sprzętu jest bardzo istotny zwłaszcza dla profesjonalnych ogrodników, którzy w czasie swojej pracy muszą wykonać nawet kilkanaście cięć. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo jakie sekatory są godne uwagi, a które narzędzia należy omijać szerokim łukiem.
Sekator dla profesjonalistów
Aby kupić porządne narzędzi, którymi upiększymy swój ogród, warto dokładnie przyjrzeć się sekatorom, które używane są na co dzień przez profesjonalistów. Doświadczeni ogrodnicy podczas pracy w sadzie lub ogrodzie muszą wykonać nawet kilka tysięcy różnorodnych cięć dziennie, dlatego też narzędzia z których korzystają muszą charakteryzować się olbrzymią wydajnością i niezawodnością. Ergonomiczne rączki, specjalny kształt ostrza i specjalistyczne mechanizmy gwarantują pracę na wysokim poziomie przy minimalnym wysiłku. Pamiętać należy także i o tym, że różnica widoczna będzie nawet dla amatorów ogrodnictwa, dlatego też warto zainwestować w narzędzia z tzw. “wyższej półki”.
O czym należy pamiętać?
Inwestując w markowe narzędzia od renomowanych producentów, warto zwrócić szczególną uwagę na gwarancję oraz dostępność części zamiennych. Najlepsi producenci na swoje produkty mogą nam udzielić nawet dwuletniej gwarancji, co jest oczywiście najlepszym potwierdzeniem wysokiej jakości wykonania. Duża dostępność części zamiennych świadczy głównie o tym, że w sekatorach niektóre części mogą ulec naturalnemu zużyciu, dlatego też wymagana jest ich wymiana, aby całe urządzenie działało sprawnie.
Kilka modeli sekatorów
Sekatory są narzędziami, które są niezbędne w każdym sadzie i ogrodzie. Przydają się one nie tylko do przycinania drzew i krzewów, ale również do pielęgnacji zdecydowanie mniejszych roślinek. Pamiętać należy jednak o tym, aby prace ogrodnicze przebiegały prawidłowo potrzebować będziemy przynajmniej 2-3 różnych rodzajów sekatorów. Zakupy warto dokonać rozsądnie, zwracając szczególną uwagę nie tylko na cenę, ale przede wszystkim na jakość wykonania. Źle dobrane narzędzia mogą nie tylko przysporzyć nam masę kłopotów w czasie codziennej pracy, ale co najgorsze mogą doprowadzić nawet do zniszczenia naszych roślin. Rany po cięciach, zwłaszcza w przypadku grubszych gałęzi są często główną przyczyną pojawienia się wielu groźnych chorób grzybowych, czy też zmniejszonej mrozoodporności roślin. Operując właściwymi sekatorami zdecydowanie obniżymy takie ryzyko.
Podział sekatorów
W dzisiejszych czasach sekatory możemy podzielić tak naprawdę na trzy główne grupy. Pierwszą z nich są sekatory krótkie, które wykorzystywane są głównie do cięcia pędów lub innych części roślin o stosunkowo niewielkiej grubości do 2,5cm. Sekatory ręczne są niewielkie przez co mają mały zasięg i jak sama nazwa wskazuje można ich używać jedną ręką. Ma to olbrzymie znaczenie zwłaszcza jak musimy drugą ręką przytrzymać pęd do obcięcia. Drugą grupę stanowią sekatory długie, które wykorzystywane są do przycinania grubszych gałęzi do 4cm grubości. Sekatory te mają wydłużone rączki, dzięki czemu ich zasięg jest o wiele większy niż w przypadku ręcznych sekatorów. Ostatnią grupę stanowią sekatory z wysięgnikiem, czyli popularne sekatory tyczkowe.