Nasionnica trześniówka na wiśni

Nasionnica trześniówka na wiśni, czereśni
StyczeńLutyMarzecKwiecieńMajCzerwiecLipiecSierpieńWrzesieńPaździernikListopadGrudzień
Zabieg profilaktyczny
Występowanie

Zabieg profilaktyczny      Miesiąc występowania

Objawy : Jaja

Jaja składane są przez samice bezpośrednio na owocach. Wybierając te już miękkie i dojrzałe, powodując ich „robaczywienie”. Samica nasionnicy składa w czasie swojego życia nawet od 100 do 250 jaj. Mają one około 0,75 mm długości i 0,25 mm średnicy. Samica składa jaj od czerwca do początków lipca. Przed złożeniem jaj skórka owocu zostaje delikatnie nacięta w najbardziej dojrzałym miejscu, wybarwionym miejscu i jajo jest składane bezpośrednio pod nią. Każdy owoc „stempluje” swoim feromonem, by inna samica już na nim jaj nie złożyła.

Objawy : Larwy

Larwy wylęgają się po około 10 do 14 dni. Są koloru białego a długość ich ciała oscyluje w granicach 4 milimetrów. Nie posiadają odnóży. Ciekawostką jest oznaczanie przez samicę owoców własnymi feromonami, dlatego w zasadzie nie zdarza się, by w jednym zagnieździła się więcej niż jedna larwa. Żerują wewnątrz owocu, zanieczyszczając go swymi odchodami. Po zakończonym żerowaniu, czyli po jakichś czterech tygodniach dojrzałe larwy wydostają się z żywiciela i opadają na ziemię, by tam się przepoczwarzyć.

Objawy : Poczwarki

Poczwarka ma 3–4 mm długości i blado-żółto-brązowy kolor. Zimuje w glebie pod drzewami, na głębokości do 5 centymetrów.

Objawy : Owad dorosły

Nasionnica trześniówka (Rhagoletis cerasi) to gatunek owada z rzędu muchówek. Jest szkodnikiem drzew owocowych, w tym wiśni. Osobnik dorosły jest czarny, błyszczący a jego ciało ma długość 4-5 mm, skrzydła są przezroczyste i mają ciemne, poprzeczne paski, przypominające paski zebry. Między skrzydłami, w miejscu gdzie się schodzą ma żółtopomarańczową tarczkę. Wykluwa się jedno pokolenie rocznie.

Powrót