Nasionnica trześniówka na czereśni

Nasionnica trześniówka na wiśni, czereśni
StyczeńLutyMarzecKwiecieńMajCzerwiecLipiecSierpieńWrzesieńPaździernikListopadGrudzień
Zabieg profilaktyczny
Występowanie

Zabieg profilaktyczny      Miesiąc występowania

Objawy : Jaja

Samica składa jaja bezpośrednio na owocach, delikatnie nacinając ich skórkę w miejscu najbardziej wybarwionym i dojrzałym. O takich owocach czereśni mówi się, że są robaczywe. W ciągu swojego życia tych jaj składa od 100 do nawet 250. Mają one 0,25 mm średnicy i 0,75 mm długości. Na każdym owocu samica po złożeniu jaja zostawia swój feromonowy zapach, by inna już jaj nie składała.

Objawy : Larwy

Wylęg larw w owocach następuje po 10 do 14 dniach. Mają około 4 milimetrów długości i są barwy białej. Ponieważ każdy owoc oznaczony jest feromonem innej samicy, bardzo rzadko się zdarza, by w jednym zamieszkała więcej niż jedna larwa. Żywią się miąższem owoców w których żyją, pozostawiając w nich swoje odchody. Po około 4 tygodniach dojrzewają, opuszczają owoce i przedostają się do podłoża, bo w nie wniknąć i się przepoczwarzyć.

Objawy : Poczwarki

Poczwarki mają około 4 milimetrów długości i są koloru bladobrązowego. Zimują  w podłożu pod drzewami na głębokości do 5 centymetrów.

Objawy : Owad dorosły

Nasionnica trześniówka (Rhagoletis cerasi) jest gatunkiem owada z rzędu muchówek. Dorosła mucha jest błyszcząca, koloru czarnego o długości 4-5 milimetrów. Skrzydełka owadów są przezroczyste, mają poprzeczne paski, które przypominają paski zebry. U nasady skrzydeł znajduje się charakterystyczna, żółtopomarańczowa tarczka. W ciągu jednego sezonu wykluwa się jedno pokolenie owadów.

Powrót