Obecnie coraz więcej osób decyduje się na uprawianie swoich warzyw. Nic w tym dziwnego, ponieważ to właśnie dzięki temu możemy liczyć na zdrowe jedzenie, które jest pozbawione wielu sztucznych nawozów, które w dużej mierze nie są aż tak potrzebne do wzrostu tego warzywa. Jednak należy pamiętać, iż hodowanie takich warzyw wbrew pozorom nie jest takie proste. Powinniśmy pamiętać o tym, iż nasze ziemniaki mogą zaatakować różnorodne choroby. Zatem czego możemy się spodziewać?
Ziemniak to jedno z najbardziej popularnych warzyw w naszym kraju. Bardzo często możemy spotkać jego sadzonki na polach uprawnych, jednak w ostatnim czasie bardzo wiele osób decyduje się także na samodzielne posadzenie tego warzywa. Takie rozwiązanie może nam przynieść bardzo wiele korzyści, ponieważ jest to przede wszystkim ekologiczna uprawa. Jednak nie powinniśmy zapominać także o tym, iż ziemniaka mogą dotknąć różne choroby, niezależnie od stadia jego rozwoju.
Warto pamiętać, iż nasz ziemniak może zachorować w przypadku, gdy wybraliśmy nieodpowiedni termin jego sadzenia. Jeżeli posadziliśmy go zbyt wcześnie, a także dobraliśmy niewłaściwą odmianę do gleby, podczas okresu wzrostu mogą wystąpić liczne choroby. Także możemy mieć z nimi problem w przypadku, gdy ziemniaki nie były odpowiednio pielęgnowane. Należy mieć świadomość, iż takie czynniki chorobotwórcze możemy sklasyfikować do trzech grup. Pierwszą grupę stanowią patogeny, które zagrażaj uprawom podczas kiełkowania oraz wschodów roślin. Z kolei druga grupa to patogeny, które pojawiają się w pełni sezonu wegetacyjnego. Prowadzą one do wstępnej redukcji plonowania. Ostatnia grupa to patogeny, które pogarszają jakość bulw podczas ich przechowywania.
Podczas wschodu ziemniaka najbardziej popularną chorobą jest między innymi tak zwana mokra zgnilizna (Pectobacterium carotovorum). Może ona pojawić się w przypadku wysokich temperatur oraz bardzo dużej wilgotności powietrza. Nie powinniśmy zapominać także o tym, iż na tym etapie rozwoju naszym ziemniakom mogą zaszkodzić także choroby takie jak grzyb Helminthosporium solani, który powoduje powstanie parcha srebrzystego. Na kiełkach naszych ziemniaków może rozwijać się także rizoktonioza (Rizoctonia solani). Z kolei w okresie wzrostu naszych ziemniaków może pojawić się zaraza, którą zapoczątkują grzyby Phytophthora infestans. Warto pamiętać, iż wiele z wymienionych grzybów można zwalczyć za pomocą odpowiednich środków oraz preparatów.
Samodzielne uprawianie ziemniaków to doskonałe rozwiązanie, jeżeli chcemy cieszyć się z ekologicznych warzyw. Z pewnością, jeżeli sami zdecydujemy się na tego typu uprawę możemy być pewni, iż nasze warzywa będą pozbawione wielu chemicznych substancji, które producenci dodają jako nawozy nie tylko podczas wzrostu ziemniaków, ale także w trakcie ich transportu. Jednak warto pamiętać, iż jak każda uprawa również nasze ziemniaki mogą zostać zarażone. Należy mieć świadomość, iż niezależnie od stopnia ich wzrostu mogą mieć różnorodne choroby. Dlatego warto znać ich pierwsze objawy, aby móc odpowiednio wcześniej zareagować. Tylko dzięki temu będziemy w stanie uratować naszą uprawę.