Zwalczanie pasożytów i muszek w roślinach doniczkowych to zawsze praca wymagająca systematyczności. Niestety wszelkie tego typu organizmy mają bowiem to do siebie, że bardzo szybko się namnażają. Poza tym uwielbiają wilgotne podłoże oraz ciepełko – czyli dokładnie to samo, co większość roślin zielonych.
Rośliny doniczkowe zaatakowane przez muszki
Jeden z cząstek widoków to widok muszek o niewielkich rozmiarach, które latają wokół doniczki oraz łodyg roślin zielonych. Kwiaty doniczkowe mogą bowiem paść atakiem czarnych muszek nazywanych ziemiórkami. Przypominają one muszki owocówki, są niezwykle denerwujące i każdy chciałby się ich szybko pozbyć, jednak tak samo jak w przypadku muszek owocówek – nie jest to wcale takie proste. Ziemiórki najczęściej rozmnażają się w takim podłożu w doniczce, które jest mocno zbite i wilgotne. Wybierają zatem rośliny lubiące obfite podlewanie – raczej nie znajdzie się ich zatem w sukulentach czy kaktusach. Dorosły osobnik składa jaja w ziemi, z których po czterech tygodniach wylęgają się poczwarki. Po kilku dniach przekształcają się one w dorosłego osobnika, który ponownie składa jaja. A zatem nawet zwalczanie osobników latających wokół doniczki, na przykład poprzez zastosowanie specjalnych lepów, nie do końca rozwiązuje sprawę. W ten sposób pozbędziemy się tylko dorosłych osobników, w ziemi mogą natomiast znajdować się jaja, z których po kilku tygodniach wyklują się nowe muszki.
Skuteczne sposoby na pozbycie się muszek z kwiatów
Żółte tablice lepowe to jednak dobre rozwiązanie do zastosowania razem z preparatami chemicznymi, które działają bardziej właśnie na muchy na wcześniejszych etapach rozwoju, a zatem na jaja oraz poczwarki. Chemiczne preparaty można kupić w specjalnych sklepach ogrodniczych, hipermarketach budowlanych z udziałem ogrodniczy, czasem również w kwiaciarniach. To bardzo mocno działający środek, dlatego też trzeba go stosować zgodnie z wytycznymi producenta. Najważniejsze to nie przygotować zbyt mocnego roztworu, bo można w ten sposób uszkodzić nie tylko muszki, ale też po prostu roślinę. Preparatu zwykle używa się raz na dwa tygodnie, po prostu podlewając kwiat.
Przesuszenie ziemi
Miłośnicy bardziej ekologicznych rozwiązań zastanawiają się czy samo przesuszenie ziemi nie wystarczy, aby skutecznie pozbyć się muszek. W końcu lubią one wilgotne podłoże – to właśnie woda jest im potrzebna do rozwoju. Niestety trop polegający na przesuszeniu ziemi jest trochę zwodnicza – poczwarki mogą wtedy zaatakować wilgotne korzenie roślin, co ostatecznie może jeszcze gorzej wpłynąć na kondycję rośliny. Kto jednak lubi bardziej naturalne metody, może przygotować ziołowe napary do podlewania i przemywania roślin. Z pewnością podziałają one również bardziej wzmacniając, bo zawierają wiele cennych mikro i makroelementów. Dobrze działający napar można przygotować z mieszanki suszonej pokrzywy oraz skrzypu polnego. Oczywiście można wykorzystać również świeże zioła, które dostępne są w sezonie, albo wykorzystać susz ze sklepu zielarskiego czy apteki. Naparem można nie tylko podlewać rośliny, ale też stosować go na przykład do spryskiwania.