Mszyce magnolii

Jesteś tutaj: Strona Główna / Mszyce magnolii

Mszyce magnolii

Mszyce magnolia
StyczeńLutyMarzecKwiecieńMajCzerwiecLipiecSierpieńWrzesieńPaździernikListopadGrudzień
Zabieg profilaktyczny
Występowanie

Zabieg profilaktyczny      Miesiąc występowania

 Objawy : Jaja

Niezwykle gęste skupiska na liściach i młodych pędach roślin. Są połyskujące i mają ciemny kolor. Gdy jesienią samice zostaną zapłodnione przez samce, składają jaja, które zimują by wiosną pojawiło się kilka pokoleń szkodników.

 Objawy : Larwy

Larwy mszyc rodzą się w dwójnasób. Latem są żyworodne a także dziewo żyworodne, oznacza to, że samica rodzi larwy, mimo, że nie została zapłodniona. Jesienią natomiast zostają zapłodnione, następnie składają jaja. Jaja te zimują a wiosną z których wiosną (najczęściej w połowie kwietnia) rodzą się larwy pierwszego pokolenia mszyc. Zwane są założycielkami rodu. Dojrzałość osiągają po 3 tygodniach i wtedy rozmnażają się dzieworodnie żyworodnie. Samice rodzą ok. 150 larw każda. Na młodych pędach powstają 2-3 pokolenia potomków płci żeńskich. Tworzą one pierwsze kolonie. Następnie pojawiają się uskrzydlone samice, które odlatują i tworzą kolejne kolonie na kolejnych roślinach. W trakcie lata rozwija się ok. 10 pokoleń mszyc a każda z samic rodzi ok. 70 larw.

 Objawy : Owady

Mszyce żerujące na magnolii: mszyca smugowa, mszyca ziemniaczana, mszyca ogórkowa.

Wysysają przede wszystkim sok z komórek roślin. W trakcie jego pobierania wprowadzają jednocześnie do rośliny ślinę. Częste nakłuwanie zmienia wygląd rośliny. Liście i łodygi zaczynają się skręcać, żółknąć i zwijać. W konsekwencji młode pędy więdną i zasychają. Wzrost roślin zaczyna hamować. Uskrzydlone mszyce roznoszą choroby wirusowe.

Są to drobne owady. Ich owalne, nagie lub pokryte białawym nalotem ciała mają kilka milimetrów długości. Mają długie, delikatne odnóża. Poruszają się dość wolno. Miękkie ciałko zakończone jest spiczastym ogonkiem a po bokach odwłoka są dwa rurkowe wyrostki zwane syfonami.

Żerują w koloniach liczących setki osobników. Rozwój tych owadów jest bardzo złożony. Pokolenia różnią się między sobą i budową i roślinami na których żerują. W zależności od okresu pojawiają się pokolenia bezskrzydłe albo uskrzydlone. Gdy występują na roślinie zbyt licznie samicom rosną skrzydła by mogły odlecieć i dać początek nowym pokoleniom. W sezonie mogą również zmieniać sposób rozmnażania  – latem są żywo i dziewożyworodne, jesienią natomiast składają jaja. Zatem w trakcie sezonu mszyce dają od kilku do kilkunastu pokoleń, w każdym jest po kilkadziesiąt potomków. Zatem liczba rodzących się mszyc jest astronomiczna.

Powrót