Mszyce na borówce

Mszyca na borówce
StyczeńLutyMarzecKwiecieńMajCzerwiecLipiecSierpieńWrzesieńPaździernikListopadGrudzień
Zabieg profilaktyczny
Występowanie

Zabieg profilaktyczny      Miesiąc występowania

Objawy : Jaja

Na młodych pędach i liściach samice składają jaja w bardzo gęstych skupiskach. Jaja mają ciemny kolor i połyskują. Zostają złożone jesienią, następnie zimują by wiosną wylęgły się kolejne pokolenia szkodników.

Objawy : Larwy

Larwy przychodzą na świat na dwa sposoby. Latem samica rodzi larwy mimo, że nie została zapłodniona (są żyworodne oraz dziewo żyworodne). Druga możliwość to jesienne zapłodnienie samic, które składają później jaja, które zimują. Wiosną natomiast z jaj rodzą się larwy pierwszego pokolenia mszyc. Ma to miejsce przeważnie w połowie kwietnia. To pierwsze pokolenie nazywane jest założycielkami rodu. Dojrzałość płciową osiągają już po 3 tygodniach i wydają na świat kolejne pokolenie larw, tym razem jest to znów rozmnażanie dziewo i żyworodne. Każda samica wydaje na świat około 150 larw. Na młodych pędach borówki rodzą się 2-3 pokolenia potomków żeńskich. Latem może rozwinąć się nawet 10 pokoleń mszyc.

Objawy : Owady

Mszyce żerujące na borówce: mszyca trzmielinowo-burakowa, mszyca borówkowa, mszyca brzoskwiniowa.

Mszyce to drobne owady, mające nie więcej niż kilka milimetrów długości o owalnych nagich lub pokrytych białym nalotem ciałach. Ciało ich jest miękkie, zakończone spiczastym ogonkiem, po bokach którego znajdują się na rurkowate wyrostki (syfony). Poruszają się bardzo wolno na swoich długich, cienkich i delikatnych odnóżach.

Żerują przeważnie na młodych pędach i liściach, wysysając z nich sok. Pobierając sok jednocześnie zapuszczają do rośliny swoją ślinę. Takie częste nakłuwanie sprawia, że łodygi i liście zaczynają się skręcać, później żółkną i zamierają. Kolonia mszyc, która najczęściej liczy setki osobników doprowadza w konsekwencji do zahamowania wzrostu borówki.

Ich kolonie liczą setki osobników. Każde pokolenie może być zupełnie inne. Mogą się różnić budową, kolorem a nawet wybierać zupełnie inne rośliny do żerowania. Rozwój tych drobniutkich i delikatnych owadów jest bardzo złożony. Jeśli kolonia na danej roślinie jest zbyt liczna niektórym samicom wyrastają skrzydła by mogły odlecieć. Te uskrzydlone mszyce roznoszą przy okazji choroby wirusowe. Samice mogą zostać zapłodnione i złożyć jaja, ale mogą również rodzić larwy (żyworodność, dziewożyworodność). Rozmnażają się zatem w zastraszającym tempie.

Powrót