Dwudziesty pierwszy wiek niesie ze sobą wiele zmian w każdej dziedzinie życia. Dotyczy to również rolnictwa i ogrodnictwa, gdzie postęp stawia na maksymalną automatyzację pracy. Używane w uprawie i pielęgnacji roślin narzędzia i urządzenia są w większości napędzane elektrycznie lub przez silniki spalinowe, aby jak najbardziej zwiększyć wydajność, skrócić czas pracy, a także zaoszczędzić siły osób, które zajmują się szeroko pojętą uprawą roślin ozdobnych i użytkowych. Jednak nie wszystkie narzędzia można zmodyfikować, do tej grupy należy motyka do pielenia, która w prawie niezmienionej formie jest znana od stuleci.
przydatne narzędzia do prac w ogrodzie
Motyka do pielenia – co to jest?

Jest to bardzo proste w swojej budowie narzędzie ogrodnicze, służące do oczyszczania ziemi wokół rośli n uprawnych oraz jednocześnie do jej spulchniania. Motyka do pielenia zbudowana jest z trzonka, na którym osadzone jest ostrze wykonane z hartowanej stali. Długości trzonka są różne, a ostrze może mieć kształt prostokąta, klina lub sercowaty. To narzędzie ma bardzo długą historię i przetrwało w prawie niezmienionej formie wiele wieków.

Motyka do pielenia – jak wybrać odpowiednią?

Spośród wielu typów i wielkości, a także biorąc pod uwagę długość trzonka, należy dopasować narzędzie do wielkości konkretnej powierzchni, którą będzie się odchwaszczać. Ważna jest struktura uprawy, odległości w międzyrzędziach, a także wielkość powierzchni uprawnej, którą trzeba oczyścić z chwastów.

Motyka do pielenia do małych powierzchni

Do pielęgnacji małego ogródka, czy też skrzynek balkonowych najlepiej sprawdza się motyka do pielenia o krótkim trzonku, przymocowana do trzonka w jednym miejscu. Taką motyką łatwo jest manewrować pomiędzy blisko siebie posadzonymi roślinami, usuwając chwasty, a także spulchniając ziemię. Praktycznym dodatkiem do takiej motyczki są trójzębne pazurki osadzone z drugiej strony, którymi można głębiej penetrować ziemię.

Motyki przystosowane do pracy na dużych powierzchniach

Inne motyki, bardziej solidnie wykonane, z długimi trzonkami i większą częścią roboczą są przeznaczone do prac przy dużych uprawach, gdzie większość prac pielęgnacyjnych wykonuje się za pomocą urządzeń mechanicznych. Jednak w miejscach blisko wokół roślin, oczyszczanie z chwastów trzeba wykonać ręcznie. Do takich prac wykorzystuje się duże motyki do pielenia dwupałąkowe, solidne narzędzia o mocnym sercowatym ostrzu oraz motyki o bardzo wytrzymałym ostrzu w kształcie umożliwiającym głębsze kopanie.

Wybierając motykę, bardzo ważne jest jej solidne wykonanie. Ponieważ jest to narzędzie niezbędne w każdym ogrodzie i kupuje się je raz na kilka lat, lepiej zainwestować w narzędzie dobrej sprawdzonej firmy, która specjalizuje się w produkcji sprzętu ogrodniczego. W ten sposób można uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, kiedy motyka do pielenia zepsuje się w najmniej odpowiednim momencie podczas pracy. Konkretna wielkość i rodzaj narzędzia, które należy kupić, zależy przede wszystkim od sposobu jego użytkowania. Motyka do pielenia jest niezbędnym i niezastąpionym w żaden inny sposób narzędziem, dlatego musi być na wyposażeniu każdego ogrodnika.