Wiele osób lubi posiadać w swoim domu bądź na pobliskiej działce rośliny, dzięki którym czujemy, że obcujemy na co dzień z naturą. Szczególnie w mieście jest to bardzo ważne i mieszkając w bloku odczuwamy notoryczną monotonię i brak kontaktu z naturą. Spory procent ludzi zamawia więc do swoich mieszkań egzotyczne rośliny, dzięki którym może poczuć się jak w ogrodzie botanicznym i dostać chociaż namiastkę czegoś co piękne. Monstera jest w ostatnich latach jednym z hitów sprzedaży i zaczyna cieszyć się sporą popularnością wśród Polaków.
zwalczanie szkodników monstery
Pielęgnacja i pochodzenie Monstery

Rozróżniamy kilkadziesiąt rodzajów tej pięknej i egzotycznie wyglądającej rośliny, która przywędrowała do nas wiele lat temu z Ameryki Środkowej i Południowej. Jako że naturalne środowisko Monstery jest w dżungli, czyli bardzo daleko stąd, pielęgnacja tej rośliny wymaga wielu starań i musimy pamiętać o wytycznych, które będą na naszej głowie. Monsterę trzeba podlewać w dość dużych ilościach wodą, która będzie mieć pokojową temperaturę. Różnica między podlewaniem kwiatów rosnących w Polsce, a tego typu pnącza jest bardzo duża, dlatego też podczas wyjazdów warto zadbać o to, by ktoś zajął się nią pod naszą nieobecność.

Bardzo korzystnie działa na Monsterę spryskiwanie jej liści letnią wodą i wycieranie kurzy. Jeśli mieszkamy niedaleko ruchliwej drogi i kurz w mieszkaniu jest dla nas czymś normalnym, powinniśmy pamiętać, by raz na kilka dni przetrzeć delikatnie liście rośliny. Monstera wymaga również nawożenia jej różnymi nawozami, o których można więcej przeczytać na odpowiednich stronach. Każda osoba chcąca posiadać tą wyjątkową pod względem swoich sporych gabarytów roślinę, powinna pamiętać, że jest to bardzo wymagający dar natury, który zaniedbany może nie wyglądać tak pięknie, jak pierwotnie.

Wymagania i zwalczanie szkodników

Monstera do regularnego rozwoju będzie potrzebować sporej ilości światła. Roślina może osiągnąć naprawdę spore rozmiary i warto dać jej się rozprzestrzenić. Spora ilość światła nie oznacza tego, że powinniśmy ją wystawiać na działanie częstych i mocnych promieni słonecznych. Roślina najlepiej czuje się pomiędzy 18 a 25 stopni Celsjusza i to właśnie w takich warunkach warto ją przechowywać. Monsterę mogą atakować te same szkodniki, które interesuje też wiele z naszych innych roślin. Warto więc uważać na mszyce, wełnowce, gąsienice i koniki polne. Jeśli mamy więc w planie uprawiać naszą roślinę na zewnąt rz, a nie w domu, to będziemy musieli zwracać na nią częściej baczną uwagę.

W tego typu wypadkach należy zakupić odpowiedni środek, który odstraszy od pielęgnowanej przez nas rośliny wszystkie szkodniki i owady. Monsterę można również używać jako lek i ma ona swoje zastosowania lecznicze. Według naukowców leczy ona artretyzm, a w odpowiedni sposób przygotowane korzenie tej rośliny mogą działać jako antidotum po ukąszeniu węża. Jeśli zagłębimy się więc w wiele tematów, które są dostępne w internecie i można o nich szerzej poczytać, to dowiemy się wielu ciekawych ciekawostek o tej pięknej i przydatnej wielu osobom roślinie.