Misecznik śliwowy azalii

Misecznik śliwowy azalii
StyczeńLutyMarzecKwiecieńMajCzerwiecLipiecSierpieńWrzesieńPaździernikListopadGrudzień
Zabieg profilaktyczny
Występowanie

Zabieg profilaktyczny      Miesiąc występowania

Objawy : Jaja

Jaja misecznika pokryte są woskową wydzieliną samicy. Mają owalny kształt i są w kolorze bieli. Składane są w miesiącu maju do komory lęgowej, która znajduje się pod. Po złożeniu jaj samica zamiera. Jedna samica może złożyć nawet do 5000 jaj.

 Objawy : Larwy

Larwy wylęgają się od połowy czerwca do połowy lipca i przechodzą dwa stadia rozwoju. Larwy pierwszego stadium są ruchliwe, płaskie, w kolorze zielonym. Larwy żeńskie i męskie różnią się między sobą. Te pierwsze na grzbiecie mają charakterystyczną jasną kreskę i są owalne, te drugie natomiast są brązowe a ich ciała są wydłużone. W stadium drugim mają już barwę brązową. Zimują na pędach w szczelinach kory. W miesiącu marcu przedostają się na młode gałązki i pędy i zaczynają na nić żerować szybko powiększając swe rozmiary. W kwietniu larwy przybierają płeć męską lub żeńską, zaś w drugiej połowie maja samce odlatują a samice dojrzewają i zaczynają składać jaja. Z roślin wysysają soki powodując zatrzymywanie ich wzrostu powolne zamieranie pędów.

 Objawy : Owad dorosły

Misecznik śliwowy azalii jest pluskwiakiem jednoskrzydłym. Samice i samce różnią się między sobą wielkością: samice są większe, powyżej 1 mm długości, a także tym, że samce mają skrzydła a długość ich ciała nie przekracza 1 mm. Samice pokryte są dość twardym jakby płaszczem w kolorze wiśniowo-brązowym w kształcie miseczki. Nie przemieszczają się gdy żerują. Zakładając, że z ok. 5 tys. jaj wylęgnie się ok. 2,5 tys. larw misecznik jest zatem niezwykle dużym obciążeniem dla jednej rośliny.

Powrót