Misecznik na borówce

misecznik na borówce
StyczeńLutyMarzecKwiecieńMajCzerwiecLipiecSierpieńWrzesieńPaździernikListopadGrudzień
Zabieg profilaktyczny
Występowanie

Zabieg profilaktyczny      Miesiąc występowania

Objawy : Jaja

Samice dojrzewają w drugiej połowie maja i zaczynają składać jaja pod tarczki. Liczba jaj mieści się w przedziale od 600 do 1000. Jaja są białe, owalne, długości 0,25 – 0,35 mm.

Objawy : Larwy

Larwy II stadium zimują na pędach, głównie na dolnej ich stronie. Przychodzi marcowe ciepło i słoneczne dni i larwy wychodzą z ukrycia rozpoczynając żerowanie na pędach. Wysysają z nich soki, co powoduje zamieranie łyka i drewna. Porażone pędy przestają rosnąć a borówka traci mrozoodporność. Na wydzielinie larw zaczynają rozwijać się grzyby sadzakowe, które utrudniają asymilację. To powoduje, że owoce borówki pozostają drobne i  niewybarwione. W połowie kwietnia następuje różnicowanie płciowe na larwy męskie i żeńskie. Po zróżnicowaniu płci, larwy żeńskie szybko zwiększają objętość ciała, nawet 20-krotnie tworząc, tzw. płaszcz skórny. W drugiej połowie maja samice dojrzewają a samce odlatują.

Larwy I stadium wylęgają się w połowie czerwca i wychodzą spod tarczek po czym zasiedlają liście i zaczynają wysysać z nich soki. Liście po pewnym czasie zaczynają żółknąć. Larwa I stadium to płaska owalna tarczka barwy zielonkawobiałej o długości 0,3-0,4 mm.

Larwy II stopnia pojawiają się w sierpniu i wrześniu. Pozostają one na liściach do końca września by później przenieść się na pędy, gdzie będą zimowały. Larwa II stadium brązowieje i ma długość 1,5-2,0 mm.

Objawy : Owad dorosły

Misecznik śliwowy (Parthenolecanium corni Bouché), który żeruje na borówkach należy do rzędu pluskwiaków równoskrzydłych. Samica jest bezskrzydła i beznoga. Ciało ma wypukłe o kształcie półkolistym, stwardniałe, w kolorze brązowym i długości 3-6 mm. Samiec ma jedną parę błoniastych skrzydeł. Ciało osiąga długość 2,4 mm i jest barwy jasnobrązowej ze złotymi żyłkami.

Powrót