Mączlik szklarniowy ogórka

mączlik szklarniowy
StyczeńLutyMarzecKwiecieńMajCzerwiecLipiecSierpieńWrzesieńPaździernikListopadGrudzień
Zabieg profilaktyczny
Występowanie

Zabieg profilaktyczny      Miesiąc występowania

Objawy : Jaja

Jaja składa samica na spodzie młodych liści, w ich częściach szczytowych. Mają one kształt owalny, barwę w początkowej fazie kremowo-białą, która z czasem zmienia się w grafitową lub ciemnoszarą. Samica umieszcza jaja pionowo, w rzędach.

Objawy : Poczwarki

Mączlika w fazie poczwarki można dojrzeć jedynie posługując się lupą. Ma owalny kształt a otoczka pokryta jest woskowymi, sztywnymi pręcikami. Są przyklejone do spodniej części najstarszych liści.

Objawy : Larwy

Mączlik w stadium larwalnym również nie opuszcza spodniej części blaszki liściowej. W zasadzie ruchliwy jest jedynie w pierwszej fazie larwalnej, których przechodzi aż cztery. W trakcie pozostałych trzech jest płasko przyklejony do liścia. Mączlik w fazie larwalnej jest widoczny gołym okiem, Liście wyglądają jakby były poprzyklejane do nich maleńkie wiórki kokosowe. Larwy by rosnąć potrzebują białka, które uzyskują wysysając sok z liści. Oprócz białka w soku jest zawarta duża ilość cukru, którą wydalają w formie spadzi powodując oblepienie tą rosą miodową liścia. W sprzyjających warunkach na spadzi zaczynają rozwijać się grzyby spadziowe. Ich grzybnia przyrasta powodując zatykanie aparatów szparkowych roślin.

Objawy : Owady

Mączlik szklarniowy (Trialeurodes vaporariorum) postać dojrzała przypomina muszkę, choć jest pluskwiakiem równoskrzydłym. Ciało ma długość ok. 1,5 mm i kolor jasnozielony. Jest jednak pokryty tak grubą warstwą woskowego nalotu, że nadaje mu to kolor śnieżnej bieli. Występuje masowo gdy panuje susza, gdyż preferuje ciepło i brak wilgoci w otoczeniu. Żeruje na spodzie liści i tam również samica składa od 150 do 500 jaj w trakcie swego życia. Aparat gębowy spełnia funkcję nakłuwająco-ssącą dzięki czemu sprawnie pobiera sok z liści ogórków. Jeśli owady występują licznie mogą doprowadzić do zniszczenia całej uprawy ogórków.

Powrót