W kwietniu miłośnicy ogrodów na pewno nie będą mogli narzekać na brak pracy! To w końcu miesiąc, który ostatecznie rozprawia się z zimą i entuzjastycznie zaprasza wiosnę do naszych ogródków.

Kwietniowe porządki

By móc w pełni cieszyć się soczystą zielenią trawników, pierwszych listków drzew i wczesnych kwiatów należy rozpocząć prace w ogrodzie od porządków. Można już śmiało zdjąć okrycia z bylin, ciągle jednak warto śledzić prognozy pogodowe, aby ochronić wrażliwsze rośliny przed przymrozkami, które jeszcze mogą się w kwietniu zdarzać.

Wiosenne słoneczko i coraz dłuższy dzień będą sprzyjały pracom porządkowym, zatem wygrabienie pozostałości po poprzednim sezonie, dokładne spulchnienie gleby i nawożenie jej będą prawdziwą przyjemnością!

Kwiecień na rabatach

Atmosfera wiosny jest już zdecydowanie wyczuwalna. W ogrodach przekwitają już powoli subtelne pierwiosnki, ale w ich miejsce zaczynają kwitnąć odważne krokusy, zdecydowane narcyzy, niewinne stokrotki, zawadiackie bratki i hiacynty oraz romantyczne fiołki!

Upajając się ich żywymi kolorami i pięknymi zapachami, należy jednak zająć się sadzeniem roślin cebulowych kwitnących latem, np. lilii afrykańskiej, begonii bulwiastej, dalii, frezji, hiacyntów letnich czy mieczyków. Trzeba też przygotować rozsady bylin kwitnących późnym latem i jesienią. Kwiecień to zatem idealna pora na rozmnażanie lewkonii, niezapominajek, floksów, rojników i rozchodników czy bratków.

Coraz cieplejsze dni pozwalają też zająć się pikowaniem roślin jednorocznych. Można więc przygotować sadzonki szałwii błyszczącej, werbeny i żeniszka, ale musimy pamiętać o ich zahartowaniu przed posadzeniem do gruntu.
Do inspektu można już wysiać aksamitki, cynie, astry i suchołuski, z kolei bezpośrednio do gruntu odporniejsze na chłody nagietki, słoneczniki, rezedy, nasturcje i powój trójbarwny.

Tak bogato zagospodarowane rabaty to obietnica wachlarza pięknych, różnokolorowych i pachnących kwiatów w letnich i jesiennych miesiącach. Aby jednak w pełni cieszyć się tymi cudami natury, należy pamiętać o regularnym podlewaniu roślin i cyklicznym nawożeniu oraz odchwaszczaniu i delikatnym spulchnianiu gleby.

Kwiecień w warzywniaku

By połączyć przyjemne z pożytecznym, w ogrodzie nie może zabraknąć warzyw! Kwiecień to idealna pora na zagospodarowanie grządek warzywnych. Najlepiej zacząć od rzodkiewek, które można siać w kilkudniowych odstępach, by cieszyć się tym chrupiącym smakołykiem przez cały sezon!

Już na początku kwietnia należy posadzić ziemniaki oraz wysiać groch, szpinak, pietruszkę korzeniową, średnio późną marchew, koperek, cykorię bób, z kolei druga połowa kwietnia to czas na skorzonerę, buraka i brukiew.

Na kolejnych zagonach można posadzić rozsady kalarepy i sałaty, cebuli, pora, pomidora i papryki, zaś w wolnych chwilach warto już wysiać brokuły, kapustę i brukiew, żeby już wkrótce przygotować z nich rozsady na sierpniowe zbiory.

W kwietniu życie w ogrodzie tętni już pełnią życia! Porządki, sianie, sadzenie, podlewanie, nawożenie i ochrona przed szkodnikami to codzienna rzeczywistość, urozmaicona kolorami, zapachami i perspektywą pięknych kwiatów oraz smacznych i zdrowych warzyw.