Krocionogi na tulipanach

Krocionogi
StyczeńLutyMarzecKwiecieńMajCzerwiecLipiecSierpieńWrzesieńPaździernikListopadGrudzień
Zabieg profilaktyczny
Występowanie

Zabieg profilaktyczny      Miesiąc występowania

Objawy : Jaja

Samice krocionogów zaraz po zapłodnieniu zaczynają budować gniazda w ziemi. Mają one kształt dzwonu. Po ich wybudowaniu składają na ich dnie nawet kilkaset jaj i opuszczają gniazdo. Po upływie kilku tygodni na świat zaczynają przychodzić larwy. Samice składają jaja od maja do września.

Objawy : Larwy

Larwy wyglądem swym przypominają osobniki dorosłe. Są jednak dużo mniejsze i mają mniej nóg. Żerują podgryzając cebule i młode rośliny. W dzień żerują pod ziemią na korzonkach i bulwach tulipanów, nocą na naziemnych częściach młodych pędów. W trakcie wzrostu wielokrotnie linieją zmieniając pancerz. Za każdym razem ich ciała są dłuższe i mają więcej nóg. Pełny cykl rozwojowy larwy trwa jeden rok. Zimują w wygrzebanych przez siebie jamkach, w różnych szczelinach i zagłębieniach.

Objawy : Owad dorosły

Krocionogi są rozdzielnopłciowe. Mają walcowate, silnie wydłużone ciało składające się z segmentów. Długość ciała samców w zależności od gatunku może mieścić się w przedziale od 8 do 32 mm i może się na nie składać od 37 aż do 85 segmentów. Analogicznie ciała samic mają między 12 a 37 mm i od 18 do 60 segmentów. Samce mogą mieć od 49 do 87 par nóg w zależności od gatunku a samice od 65 aż do 103 par. Mają zmienną barwę ciała od szarobiaławej do szarożółtej. Wzdłuż każdego boku mają 40 czerwonych plamek znajdujących się w jednym rzędzie. Są to gruczoły wydzielające płyn w kolorze czerwonym, silnie drażniący o nieprzyjemnym zapachu. Zawiera on m.in. kwas pruski (cyjanowodorowy). Jeśli plantacja tulipanów zostanie licznie zaatakowana przez krocionogi to w cebulkach może się znajdować nawet po kilka szkodników i to nie tylko krocionogów, gdyż towarzystwo ani jego gatunku ani innych mu nie przeszkadza. Krocionogi żyją od 3 do 5 lat.

Powrót