Jałowce należą do roślin niezwykle wytrzymałych i mało absorbujących, dlatego wielu właścicieli przydomowych ogródków decyduje się na posadzenie ich na swoich placach. Jałowce płożące doskonale komponują się praktycznie z każdą rośliną, ale też doskonale radzą sobie z otoczeniem same. Ich gęste, kłujące igliwie dokładnie pokrywa teren tworząc zwarty, przyjemny dla oczu dywan.

zasady hodowli jałowca płożącego

Wymagania i uprawa
Aby jałowiec dobrze się rozwijał dobrze jest go posadzić na przepuszczalnej glebie. Nie istotne jest, czy będzie ona żyzna, czy jałowa – roślina ta poradzi sobie w obu sytuacjach. Istotne jest to, aby nie była zbita, ponieważ nieprzepuszczalna, gliniasta gleba jest skłonna do wilgotnienia, a wtedy jałowiec narażony jest na choroby grzybowe.

Jałowiec płożący doskonale poradzi sobie w półcieniu, gdzie będzie nie do końca wybarwiony, ale jednak wciąż okazały. Najlepszymi jednak warunkami dla niego dysponują miejsca bardzo nasłonecznione, a jeżeli posiadają wystawienie południowe to niewiele już tym roślinom potrzeba do szczęścia.

Jałowce są odporne na upał i mróz, oraz na zanieczyszczenia czające się w powietrzu. Niestety są podatne na rdzę, która pojawia się gdy w pobliżu rośnie głóg lub gdy gleba jest zbyt mało przepuszczalna. Niestety wszystkie porażone pędy należy usunąć i spalić.

Pielęgnacja
Jałowiec nie jest rośliną wymagającą zarówno pod względem uprawy, jak i pod względem pielęgnacji. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą cieszyć się z pięknej, zadbanej rośliny okrywowej jaką w istocie jest. Sadząc jałow ca na przygotowanym wcześniej stanowisku należy zaopatrzyć się w korę sosnową, która doskonale sprawdzi się jako okrywa utrzymująca wilgoć i dostarczająca próchnicę doskonale wpływającą na rozwój jałowca. Jeżeli dodatkowo zadbamy, aby w pobliżu nie znalazł się żaden głóg to sytuacja będzie naprawdę dobra.

Oprócz odpowiedniego zadbania o stanowisko, rodzaj podłoża oraz sąsiedztwo innych rośli trzeba pamiętać o corocznym cięciu sanitarnym, które ma na celu pozbycie się wszelkich ułamanych, zbrązowiałych lub w jakikolwiek inny sposób zniszczonych pędów, które jeśli pozostaną to będą tylko szpecić krzew. Po takim cięciu jałowiec zyskuje energię i możliwość poświęcania jej na rodzenie nowych, zdrowych pędów.

Na wiosnę warto jest użyć nawozu wieloskładnikowego, który bardzo pozytywnie wpłynie na oczekujący w półśnie zimozielony jałowiec. Mimo, że nie jest to roślina wymagająca pod żadnym względem to jednak lubi od czasu do czasu dostać porządną dawkę mikroelementów, które dobrze wpłyną na każdy jej element.

Zastosowanie
Jałowiec płożący pasuje właściwie do każdego stylu ogrodu i będzie się prezentował równie dobrze na starych, popękanych murkach betonowych, czy też pieczołowicie ciętych rabatach, które będą zaskakiwać różnorodnością gatunków roślin. Samotne jałowce mają swój urok, któremu towarzyszy niesamowity zapach. Niektóre odmiany pachną naprawdę intensywnie, inne natomiast ledwo zauważalnie. Wystarczy jednak rozetrzeć w palcach świeżo zerwane igły, żeby poczuć najprawdziwszy aromat lasu.