Mogłoby się wydawać, że sierpień jest miesiącem, który nie wymaga od nas szczególnych prac pielęgnacyjnych. Nic bardziej mylnego. Prace w ogrodzie należy rozpocząć już w sierpniu. Dzięki temu obowiązki będą lepiej rozplanowane w czasie. Przygotowania do nowego sezonu należy rozpocząć wcześniej, a z pewnością będziemy cieszyć się przepięknym ogrodem.
prace ogrodowe w sierpniu
Pielęgnacja trawników
Sierpień to zwykle miesiąc bardzo gorący. Może zdarzyć się również tak, że deszcz nie będzie padał przez długi czas. Istotnym jest, aby systematycznie nawadniać trawnik. Tylko wtedy trawa będzie zielona i zdrowa. Przesuszona wygląda bardzo źle, przez co szpeci wygląd naszego trawnika. Jak często podlewać trawę? Najlepiej codzienne. Wyjątkiem są jedynie deszczowe dni, które gwarantują naturalne nawodnienie.
Trzeba pamiętać o tym, aby nie podlewać trawnika, gdy temperatura jest bardzo wysoka. Odpuśćmy sobie więc podlewanie przed południem, gdyż jest ono zupełnie bez sensu. Połowa wody nie dotrze do korzeni, gdyż po prostu wyparuje. Tym sposobem, ani nie zapewnimy optymalnego nawodnienia naszej trawie, ani nie zaoszczędzimy wody. Znacznie lepiej wykonywać tę czynność w godzinach popołudniowych, a nawet wieczornych. Wtedy uda nam się zaobserwować najlepsze efekty. Warto pamiętać, aby nie podlewać trawy “po wierzchu”. Nie chodzi o to, aby była ona mokra. Woda musi przesiąknąć w glebę na około 10-15 cm. Tylko wtedy wzmocni ona korzenie.
Często wydaje nam się, że nawadniana regularnie trawa “rośnie jak na drożdżach”. Oczywiście musimy dbać o jej odpowiednią wysokość. Podczas koszenia pamiętajmy o tym, aby źdźbła nie były zbyt krótkie. Najlepiej, aby miały ono około 6 cm. Zbyt krótka trawa gorzej znosi wysokie temperatury i szybciej wysycha. Ciekawym jest, że pozostawiona na trawniku skoszona trawa może nieco zwiększyć wilgotność podłoża.
Nie zapominajmy również o tym, aby pozbywać się wszelkich chwastów.

Pielęgnacja roślin wodnych
Jeśli posiadamy własny staw, to sierpień jest porą pielęgnacji roślin wodnych. Przymierzając się do zasadzenia roślinności należy pamiętać, aby nie robić tego w dzień. Pełne słońce sprawi, że sadzonki po prostu uschną i oczywiście się nie przyjmą. Najlepiej robić to popołudniu.
Należy mieć świadomość, że upał negatywnie wpływa na wodę w stawie. Musimy zapewnić jej właściwą ilość tlenu. Z tego powodu powinniśmy posiadać kaskadę lub fontanną. Alternatywą jest również niewielka pompka. Trzeba również zadbać o to, aby pozbyć się glonów z oczek. W tym celu trzeba zastosować specjalne filtry.

Tworzenie kompostu
W sierpniu należy kontynuować proces tworzenia kompostu. W pryzmie należy gromadzić wszelkiego rodzaju resztki organiczne, wyrwane chwasty, glony, skoszona trawę itd. Należy pamiętać, aby zagwarantować mieszance odpowiednią wilgotność. Nie może być ona mokra.

Zasadzenie roślin na nawóz
Nawóz zielony (m.in.facelia) zasadzamy w miejscach, gdzie wcześniej rosły warzywa, czy też rośliny jednoroczne. Warto wiedzieć, że rosną one na tyle szybko, że bez problemu zbierzemy “plony” jeszcze przed zimą. Z pewnością zdążymy przekopać ziemię przed pierwszymi przymrozkami.