Miłośnicy ogrodnictwa po intensywnych pracach jesiennych mogą odrobinę odpocząć, bo grudzień czy styczeń to zwykle miesiące, w których w ogrodzie niewiele się robi. Jednak wraz z wydłużaniem się dnia, kiedy to cor az więcej światła słonecznego dociera do roślin i drzew, powoli trzeba myśleć o swoim ogrodzie. Luty to idealny moment na zrobienie wielu prac, a zatem czas skończyć z lenistwem i odkurzyć narzędzia ogrodowe i sekator.
jak dbać o ogród zimą
Prace w ogrodzie w lutym – czas na drzewka owocowe oraz krzewy
Ogród w lutym wciąż jest jeszcze uśpiony, w końcu zima trwa w najlepsze, bardzo często dotykają nas siarczyste mrozy. Jednak to również w lutym można spodziewać się pierwszych odwilży, które to można wykorzystać na sprawdzenie stanu krzewów i drzewek i zajęcie się nimi. Mowa tutaj rzecz jasna o drzewkach owocowych, które w lutym można już delikatnie przycinać, wybierając do tego jednak tylko i wyłącznie silne drzewka jabłoni i gruszy. Luty to również bardzo dobry moment na zajęcie się krzewami owocowymi. Można wtedy przycinać agrest, porzeczki oraz maliny. Poza tym to właśnie w lutym można sprawdzić stan wybielonych pni drzew owocowych. Jeżeli nie wygląda on najlepiej – wapno z pni zostało zmyte na przykład przez deszcz, bielenie można powtórzyć właśnie o tej porze roku. Dobrze jest też w tym okresie zabezpieczyć pnie drzewek owocowych przed różnego rodzaju zwierzętami, które mogą podgryzać je, by się posilić. Trzeba zatem zastosować różnego rodzaju siatki ochronne, można też użyć różnego rodzaju środki odstraszające zapachem – smaruję się nimi na przykład siatki czy pnie drzew.

Lutym w ogródku warzywnym
Miłośnicy uprawy warzyw już w lutym muszą pomyśleć o przygotowywaniu rozsad. W sklepach pojawiają się już nasiona do wysiewu. Dobrze jest zatem wybrać interesujące odmiany, a także zaopatrzyć się w inne niezbędne rzeczy, takie jak na przykład dobrej jakości podłoże do kiełkowania, osłonki na rozsad, czy drobne narzędzia ogrodnicze. Jeżeli ktoś zebrał nasiona warzyw i kwiatów we wcześniejszym sezonie – to właśnie teraz powinien je przejrzeć. Należy sprawdzić, czy nasionka są dobrej jakości, a zatem czy na przykład nie zapleśniały. Wybrane nasiona będzie można wysiewać, na przykład do skrzynek czy donic. Trzeba je następnie umieścić w bardzo dobrze naświetlonych stanowiskach, do których dociera sporo światła słonecznego i w których jest ciepło. W lutym w warunkach domowych można wysiewać nasiona warzyw takich jak pomidory, por, seler, warzywa kapustne. Po kilku tygodniach będzie można przygotować z nich rozsądny – będą idealne do wysadzenia do gruntu w kwietniu i maju.

Warzywa zimujące w gruncie
Niektóre warzywa zimują w gruncie, aby można było z nich korzystać już wczesną wiosną. Tak jest na przykład ze szpinakiem, porem, niektórymi odmianami sałaty. Luty to dobry czas na sprawdzenie ich stanu – warto wtedy oberwać zgniłe liście i inne części rośliny, od których mogłyby się one bardziej psuć, a także ewentualnie zabezpieczyć je przed możliwymi kolejnymi mrozami. To również dobry czas na posprzątanie ogródka z pozostawionych jesienią części roślin, z których miał powstać kompot. W ten sposób przygotowuje się podłoże do kolejnych prac, które ruszą już na początku kwietnia.