Pięknie urządzony taras to doskonałe miejsce do wypoczynku, relaksu i spędzania czasu w gronie rodziny lub znajomych. Dlatego też warto zadbać o jego odpowiednią aranżację. W tym przypadku ważne są nie tylko meble, lampy czy dodatkowe wyposażenie, ale także właściwa roślinność, która pozwoli poczuć się na tarasie jak w miniaturowym raju. Ukwiecenie tarasu sprawi, iż stanie się on miejscem przyjemnym niczym ogród, a bliska obecność różnorodnych roślin pozwoli na odprężenie i namiastkę kontaktu z naturą. Wybór roślin możliwych do posadzenia na tarasie jest bardzo duży i zróżnicowany, zatem każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Jakie kwiaty są najbardziej odpowiednie na ten element domu? Oto kilka propozycji.

Pelargonia
Pelargonia to niezwykle popularny kwiat, bez którego większość osób nie potrafi sobie wyobrazić jakiegokolwiek polskiego tarasu. Zaszczytne pierwsze miejsce w rankingu popularności zapewnia jej nie tylko przyjemny zapach, ale przede wszystkim łatwość uprawy i odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Do uprawy pelargonii wystarczy jedynie dużo światła i stałe nawodnienie, a kwiat odwdzięczy się jaskrawymi i różnokolorowymi płatkami, które najczęściej występują w kolorze różu, czerwieni, fioletu lub bieli. Do najpopularniejszych gatunków pelargonii należy pelargonia rabatowa i bluszczolistna.

Surfinia
Surfinia to kwiat wyhodowany przez Japończyków z petunii ogrodowych, który znany jest w Europie od lat 90-tych ubiegłego wieku i z roku na rok staje się coraz bardziej popularny. Do niewątpliwych zalet surfinii należy jej oryginalny i niebanalny wygląd – roślina charakteryzuje się kaskadowością i barwnym ukwieceniem. Dodatkowo nie jest zbyt trudna w uprawie, a do zapewnienia jej optymalnych warunków wystarczy nasłonecznienie i zabezpieczenie przed silnymi podmuchami wiatru.

Fuksja
Fuksja to kwiat charakteryzujący się niezwykłą różnorodnością – jej poszczególne odmiany różnią się nie tylko kształtem, ale i barwą kwiatów, które mogą przybierać kolor fioletowy, czerwony, pomarańczowy, różowy lub biały. Za niezwykły wygląd fuksji odpowiadają przede wszystkim zwisające szypułki z kwiatami, które drżą pod wpływem podmuchów wiatru. Osoby chcące uprawiać na tarasie ten rodzaj kwiatów muszą zapewnić im żyzne i wilgotne podłoże oraz rozproszone światło.

Begonia
Begonia zyskała swoją popularność przede wszystkim dzięki oryginalnemu wyglądowi – liściom w kształcie serca, kwiatom przybierającym różnorodne barwy (między innymi czerwień, biel, róż, pomarańcz, a nawet złoto) oraz zwisającym pędom. Niewątpliwym plusem begonii jest także długi okres kwitnienia, który może trwać nawet do października. Jednak warunkiem prawidłowego i pięknego wzrostu tego kwiatu jest zapewnienie mu wilgotnej i żyznej gleby.

Bratek
Bratek to jeden z tych kwiatów rosnących na tarasie, który nigdy nie wychodzi z mody. Do jego największych zalet należy zaliczyć aksamitny połysk, bogactwo barw oraz delikatny zapach. Co ciekawe – jego zwolennicy twierdzą, iż kolorowe kwiaty przypominają ludzkie twarze, które przybierają zabawne miny. Dużym plusem bratków jest ich uniwersalność – mogą rosnąć zarówno samodzielnie, jak i po kilka sztuk w donicy lub koszu. Bratki najlepiej czują się w miejscach nasłonecznionych, a do ich prawidłowego rozwoju niezbędna jest żyzna i próchnicza gleba o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie.

Inne popularne kwiaty na taras to przede wszystkim lobelia przylądkowa, niecierpek (sułtański lub nowogwinejski), aksamitka, bluszczyk kurdybanek, lantana, werbena i wiele innych. Każda z tych propozycji upiększy taras i zapewni mu niebanalny wygląd.