Kaktusy to sukulenty, podobnie jak np. aloes. Oznacza to, że w naturze bytują w trudnych warunkach, na mało żyznych ziemiach i mają rozwinięty system magazynowania wody. Z tego względu kaktusy nie mogą posiadać zbyt żyznego podłoża. Powinno być ono sypkie, a nie zbite, co można w łatwy sposób sprawdzić dodając do ziemi odrobinę wody i próbując uformować kulkę. Jeśli ziemia jest sypka i nie da się tego zrobić, to podłoże jest odpowiednie.
wybór podłoża dla sukulentów

Jakie podłoże do kaktusów najlepiej wybrać?

Podłoże do kaktusów powinno mieć odczyn od 5,5-6,5 PH, co oznacza, że musi być lekko kwaśny. W innych warunkach kaktus będzie rósł, ale zbyt szybko, co dla sukulentów nie jest dobre. Dlatego najlepiej sprawdzić odczyn PH ziemi, jeśli przygotowuje się ją samodzielnie lub skorzystać z gotowej mieszanki.

Czy przy skorzystaniu z gotowej mieszanki należy do podłoża jeszcze coś dodać?

Okazuje się, że gotowa mieszanka nie wystarczy, aby uprawa kaktusów była udana. Trzeba przede wszystkim sprawdzić, z jaką ziemią mamy do czynienia. Z reguły jest ona zbyt gliniasta, dlatego musimy dodać do niej nieco piasku, który najlepiej tutaj się sprawdza. Odpowiednim rozwiązaniem jest również wybranie kamyków, np keramzytu, który w podłożu dla kaktusów doskonale się sprawdza. Innym sposobem na uzyskanie odpowiedniego podłoża jest dodanie do ziemi kawałków rozdrobnionej cegły. Do ziemi można dodać również styropian, który w żaden sposób nie reaguje z rośliną. Jednak, jeśli położony zostanie w górnych warstwach może zostać wywiany, co może być dosyć problematyczne.

Mieszankę podłoża możesz uzyskać również z ziemi uniwersalnej

Podane składniki można również wymieszać z uniwersalną ziemią ogrodową. W takim przypadku konieczne jest jednak sprawdzenie odczynu przy pomocy specjalnego urządzenia pomiarowego. Ziemię można wymieszać również z drobnym żwirem. Warto również obciążyć podłoże dodając do niego niewielkie kamienie na górę doniczki.

O czym należy pamiętać przy przesadzaniu kaktusów?

Kaktusy można właściwie przesadzać przez cały rok, choć najlepiej tę czynność zostawić na wiosnę. Warto również przeczekać pierwszy okres wzrostu. Oczywiście przesadzenie kaktusa konieczne jest gdy już nie mieści się w doniczce. Nie można jednak wyciągać go na siłę, gdyż można zniszczyć system korzeniowy. Warto przy przesadzaniu zaopatrzyć się w gumowe rękawiczki, dzięki którym nie ma problemu z poranionymi palcami i wbitymi kolcami, których nawet często nie widać, mimo odczuwanego bólu i dyskomfortu.

Jakie są częste błędy przy wyborze podłoża do kaktusów i sukulentów?

Przede wszystkim podłoże nie powinno zawierać torfu. Wpływa on na przyjmowanie większej ilości wody co w przypadku sukulentów jest absolutnie niewskazane, gdyż prowadzi do gnicia korzeni. Małe kaktusy, które kupujemy w sklepie często posadzone są w ziemi z dodatkiem torfu. W takim przypadku trzeba bezzwłocznie przesadzić je do innej doniczki, której średnica powinna być większa o 3-5 cm. To zapewni kaktusowi odpowiednie warunki do wzrostu i odwdzięczy nam się pięknym kwitnieniem. Należy pamiętać by nie przesadzać również z podlewaniem, a w okresie zimowym ograniczyć je do minimum, a w przypadku niektórych gatunków całkowicie zaniechać.