Rośliny to najpiękniejsza ozdoba domu i jego otoczenia. Żeby dobrze się prezentowały, muszą być jednak odpowiednio pielęgnowane. Każdy gatunek wymaga specyficznego traktowania, w tym także właściwego nawożenia. Nawóz dostarcza roślinie cennych witamin i minerałów, dzięki czemu kwiat wygląda zdrowo i atrakcyjnie. Jak dobrać nawóz do rośliny ozdobnej, żeby ta ładnie rosła i była odporna na choroby?

wybór nawozdu dla roślin ozdobnych
Jaką rolę pełni nawożenie roślin?
Nawożenie to istotny element właściwej pielęgnacji roślin. Samo podlewanie nie wystarczy, żeby roślina miała zapewnione odpowiednie warunki do zdrowego wzrastania. Nawóz jest niezbędny, żeby dostarczyć kwiatom minerałów oraz zapewnić im właściwą, bogatą ściółkę, która będzie sprzyjała ich rozwojowi. Odpowiednie nawożenie pełni kluczową rolę w pielęgnacji roślin ozdobnych – nawóz dostarcza cennych witamin i minerałów, a tym samym korzystnie wpływa na stan rośliny, co skutkuje jej ładnym wzrostem i estetycznym wyglądem.

Kiedy nawozić rośliny ozdobne?
Rośliny ozdobne wymagają nawożenia przez cały rok. Każda pora roku rządzi się jednak swoimi prawami – w poszczególnych miesiącach roślina ma inne wymagania i potrzebuje innego rodzaju odżywienia. Wiosną idealnie sprawdzają się nawozy mineralne w postaci sypkiej, które dostarczą roślinie witamin i pomogą jej wrócić do dobrej formy pod długich zimowych miesiącach. Latem lepiej sprawdzają się nawozy płynne lub do spryskiwania. Należy unikać nawożenia roślin w sierpniu, ponieważ wtedy roślina przygotowuje się do zimy i nie powinno się jej nadmiernie odżywiać. Lepszym czasem do odżywienie roślinki są czerwiec i lipiec. Jesienią należy ograniczyć się do wapnowania i nawozów organicznych, zimą stosować odżywki tylko wtedy, jeśli roślina zachoruje i będzie potrzebowała odpowiedniego wsparcia.

Nawozy do roślin ozdobnych – który wybrać?
Sklepy ogrodnicze oferują szeroki wybór nawozów. Te różnią się zarówno składem, jak i przeznaczeniem. Wybierając nawóz dla roślin ozdobnych, należy zachować szczególną czujność – źle dobrana odżywka zamiast wspomóc roślinę, może jej tylko zaszkodzić.
Odpowiednio dobrany nawóz powinien przede wszystkim być przeznaczony dla konkretnego gatunku roślin. Niektóre rodzaje odżywek mają charakter uniwersalny, większość jednak stworzona została z myślą o roślinach danego typu i to im służyć będzie najlepiej. Dobierając nawóz, należy więc sprawdzić na opakowaniu, czy na pewno może być stosowany w przypadku konkretnej rośliny.
Następna kwestia to dopasowanie nawozu do pory roku oraz warunków, w któryc h żyje roślina. Inne nawozy sprawdzą się w przypadku roślin ozdobnych hodowanych w domu, inne w przypadku tych ogrodowych. Zawsze należy jednak przestrzegać cyklu rocznego rośliny i na przykład nie stosować wapniowania wiosną.

Gdzie kupować wysokiej jakości nawozy?
Po nawozy dla roślin ozdobnych najlepiej wybrać się do specjalistycznego sklepu ogrodniczego. Na miejscu znajdziemy bogatą ofertę nawozów renomowanych producentów oraz będziemy mogli liczyć na profesjonalną poradę doświadczonego ogrodnika, który pomoże w dobraniu typu nawozu do gatunku rośliny i jej warunków bytowych.