Masz działeczkę, a może mieszkasz w domu z ogrodem? Jesteś fanem różnego rodzaju owoców? Zasmakuj w jeżynach! Gwarantujemy, że oczarują Cię nie tylko swoim cudownym, niewysublimowanym smakiem, ale przede wszystkim całą gamą właściwości prozdrowotnych. Podaruj, więc sobie jeżyny na zdrowie i zacznij je hodować już dziś!
odpowiednia pielgnacja owoców
Od czego zacząć? Czyli wszystko o sadzeniu jeżyn.

Hodowlę jeżyn, podobnie jak malin można założyć jesienią lub wiosną. Jednak krzewy jeżyn należy sadzić w większej odległości względem siebie – rozstawa ma wynosić 1,5-3m. Natomiast odległości pomiędzy poszczególnymi rzędami wynoszą 2,5-3,5m. Młode rośliny, wykorzystane do sadzenia powinny mieć już co najmniej dwa pąki przybyszowe.
Po posadzeniu jeżyn zazwyczaj nie wykonuje się cięcia. Jednak rośliny te wymagają zastosowania odpowiednich podpór, takich jak specjalna siatka lub słupy z drutami. Warto przy tym pamiętać przede wszystkim o tym, że jeżyna to dość ekspansywny krzew, który jeśli zostanie posadzony nawet w małym ogrodzie po pewnym czasie rozrośnie się zajmując jego cenną powierzchnię.
Zatem w ogrodach przydomowych najczęściej sadzi się mało kłopotliwą podczas zbiorów odmianę jeżyny – jeżynę bezkolcową. Krzew ten jest znacznie mniej wymagający i z reguły naprawdę łatwy w uprawie. Ma podobne wymagania uprawy jak malina, z którą jest spokrewniony.

Wiemy już zatem, kiedy i jak sadzić jeżynę, ale w jakim miejscu w naszym ogrodzie będzie jej najlepiej?
Otóż jak się okazuje jeżyna ma największy plon, gdy zostanie posadzona w ciepłym i nasłonecznionym stanowisku. Przy czym niezmiernie ważne jest także to, aby jej krzewy były osłonięte od silnych wiatrów.

Warto byłoby zatem dowiedzieć się jeszcze, jak to jest z glebą, na której rosną jeżyny?
Najbardziej optymalne podłoże dla prawidłowego wzrostu jeżyn jest lekko wilgotne, żyzne, dość zasobne w składniki pokarmowe i posiada lekko kwaśny odczyn. Jeżyna nie lubi przede wszystkim gleb podmokłych z długo zalegającą wodą. Podłoże, na której sadzimy jeżyny warto wymieszać z nawozem organicznym (kompost) jeszcze zanim przystąpimy do sadzenia krzewów.

Posadziliśmy już jeżyny w naszym ogrodzie, ale jak powinniśmy je właściwie pielęgnować, aby rosły pięknie i zdrowo?
Jeżyna ma dość duże wymagania wodne i szczególnie w czasie susz wymaga naprawdę regularnego podlewania. Najbardziej istotne jest to w momencie, gdy dochodzi do dojrzewania owoców, ponieważ brak wody w tym okresie może zarówno zmniejszyć ich wielkość jak też znacznie pogorszyć ich walory smakowe. Jednak poza podstawową pielęgnacją, do której należy podlewanie właśnie jeżyny warto nawozić. Wybierając odpowiedni nawóz do jeżyn warto zwrócić uwagę na te, które mają jak największą zawartość azotu i potasu. Przy czym jeżyny, tak samo jak podobne do nich maliny powinniśmy nawozić 3 razy w roku, a mianowicie wczesną wiosną, w maju i na przełomie czerwca i lipca dostosowanym do nich nawozem posypowym. Natomiast od sierpnia nawozimy je już nawozem jesiennym. Jak ze wszystkim przy nawożeniu trzeba być ostrożnym i pamiętać, aby nie przesadzić. Przenawożenie rośliny nie jest dla niej przynajmniej tak samo dobre, jak nie nawożenie jej w ogóle!