Paprocie są jednymi z najpopularniejszych roślin doniczkowych, uprawianych w domach. Ich zaletą jest stosunkowo prosta pielęgnacja, dzięki której paprocie cieszą oczy bujną zielenią przez cały rok. Co ważne, wiele osób twierdzi, że hodowla paprotek w domu wprowadza do niego pozytywną energię i z korzyścią odbija się na zdrowiu mieszkańców – naprawdę sporo w tym prawdy. Jeśli zamierzasz uprawiać paprocie w domu, warto poznać kilka zasad ich pielęgnacji.
Zadbaj o rozproszenie światła
Paprotki są roślinami, które w naturalnym środowisku żyją w dolnych partiach lasów. Najlepiej będą czuły się w warunkach, które będą podobne do ich środowiska. Co ważne, możemy je stworzyć we własnych mieszkaniach. Warto zadbać o rozproszenie światła – paprotki najlepiej rosną w pomieszczeniach, których okna wychodzą na wschód lub północ. Jeśli w mieszkaniu nie mamy takich okien, paprotki powinny spocząć na stojaku czy na meblach, w pewnym oddaleniu od źródła światła. Przed bezpośrednimi promieniami światła roślinę ochroni również firanka, którą przesłonimy okno.
Odpowiednie nawilżenie powietrza
Paproć pochodzi z wilgotnych obszarów lasów, dlatego będzie się bardzo dobrze czuła w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności powietrza. Jak tego dokonać? Wystarczy regularnie (co kilka dni) zraszać liście paprotki wodą lub nawet zafundować jej szybki prysznic. Dzięki temu nie tylko zwiększymy poziom wilgotności powietrza, ale również oczyścimy liście z gromadzącego się na nich kurzu. O regularnym zraszaniu pamiętajmy w szczególności w okresie zimowym, kiedy uruchamiamy centralne ogrzewanie, które bardzo przesusza powietrze. Oznaką zbyt niskiej wilgotności powietrza będzie zasychanie końcówek liści paproci.
Podlewanie z umiarem
Mimo iż paproć lubi wilgoć, nie powinniśmy przesadzać z jej podlewaniem. Ziemia w doniczce powinna być lekko wilgotna, ale na pewno w podstawce nie może stać woda. Regularnie można wstawiać paproć do miski z wodą, gdzie przez 1-2 godziny może sama pobrać wystarczającą ilość wody. Dzięki temu roślinie nie zagraża przelanie.
Przesadzanie paproci
Paprocie są roślinami, które wcale nie przepadają za częstym przesadzaniem. Jeśli doniczka jest zbyt mała, można przesadzić roślinę raz do roku, najlepiej w okresie wiosny. Wystarczy wybrać pojemnik o numer większy. Podczas przesadzania warto zastosować specjalne podłoże do paproci, zawierające przepuszczalne mieszanki ziemi i torfu oraz składniki odżywcze, niezbędne do zdrowego i obfitego wzrostu domowych paproci.
Nawożenie
Paprotki można nawozić od wiosny aż po październik. Warto jednak pamiętać, że roślina nie lubi przenawożenia i w zbyt żyznym podłożu gorzej rośnie. Jeśli posiadamy specjalne podłoże do paproci, nawet przez kilka miesięcy roślina może czerpać z niego niezbędne składniki i nawożenie należy wtedy znacznie ograniczyć. Standardowo jednak we wspomnianym okresie naw ozimy paprocie co 2 tygodnie, specjalnym nawozem do paproci lub roślin zielonych, który zawsze rozcieńczamy. Hodowcy paproci twierdzą również, że roślinom służy podlewanie herbatą – oczywiście w niewielkiej ilości.