Wiosna to czas intensywnych prac wokół domu i w ogrodzie. To najlepszy moment na przygotowanie ziemi pod uprawę nowych roślin, albo na wysadzenie drzewek owocowych. Wiosną z kopyta ruszają również wszystkie inwestycje związane z budową domów. Część działek trzeba oczyścić, bo znajdują się tam na przykład korzenie i pnie drzew, które zostały po karczowaniu ziemi. Jak poradzić sobie z usunięciem tego wszystkiego, aby otrzymać ładnie wyplantowany kawałek ziemi?
Jak usunąć korzenie i pnie?
Usuwanie korzeni i pni to dosyć skomplikowana sprawa, szczególnie jeżeli na działce wcześniej znajdował się naprawdę spory drzewostan. Stare drzewa mają niezwykle rozległy system korzeniowy. W zależności od podłoża, na którym owe drzewa rosły, korzenie mogły iść bardziej w dół lub bardziej na boki. Czasem system korzeniowy znajduje się stosunkowo płytko pod ziemią, jednak rozszerza się nawet na wiele metrów w promieniu dnia drzewa. Zależy to oczywiście nie tylko od podłoża, ale też samego gatunku drzewa. Na szczęście na wielu działkach mamy do czynienia z niewielkimi drzewkami owocowym oraz ewentualnie dużą ilością zarośli i krzewów. Stare i majestatyczne drzewa najczęściej nie są wycinane, bo same w sobie stanowią naprawdę piękną ozdobę działki. Pnie i korzenie można zatem usuwać albo samodzielnie, albo za pomocą specjalistycznego ciężkiego sprzętu. W tym drugim przypadku pracę zleca się zewnętrznym firmom, które zrobią to za nas.
Usuwanie przez firmy zewnętrzne
Filmy zajmujące się utrzymaniem ogrodów, często mają w swojej ofercie również usługę profesjonalnego usuwania pni i korzeni. Dysponują wtedy specjalnym sprzętem, który dosłownie wręcz wydziera nie i korzenie nawet dużych drzew. Jest to jednak opcja raczej w przypadku dużych działek – musi być bowiem miejsce na to, by pojazdami mechanicznymi móc wjechać na teren posesji. Warto pamiętać jednak o tym, że to dosyć agresywny sposób usuwania. Najlepiej zastosować go głównie na jeszcze nie zagospodarowanej działce. W innym przypadku trzeba będzie liczyć się ze sporymi uszkodzeniami, które wynikają z zastosowania ciągnika oraz z bardzo dużym lejem po wyrwaniu korzeni i pnia.
Preparaty do usuwania korzeni i pni
Druga opcja to specjalne preparaty, które nanosi się na pozostałe po wycięciu drzewa pień, dzięki czemu zostanie przyspieszony naturalny proces jego butwienia i gnicia. Niektóre z nich potrafią skrócić czas takiego naturalnego usuwania pnia nawet do około 6 miesięcy. Komu zatem zbyt mocno się nie spieszy z usuwaniem, może zrobić to właśnie w taki sposób.
Siekierka w rękę
Ostatnia opcja to po prostu zastosowanie zwykłych ręcznych narzędzi, takich jak na przykład siekiera i piła. Odpowiedni nacinanie jak najbliżej powierzchni ziemi, podkopywanie za pomocą łopaty tuż przy brzegu pnia, to jeden ze sposobów na usunięcie resztek po drzewie. Ten sposób wymaga jednak naprawdę sporo siły i determinacji, polecany jest zatem raczej do usuwania korzeni i po niewielkich drzewkach owocowych, które nie miały rozległego systemu korzeniowego. W innym przypadku prace mogą być wręcz bezowocne.