Muszki owocowe to jeden z najbardziej męczących problemów, jaki możemy spotkać latem w naszych kuchniach. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, owady te są wyjątkowo uciążliwe i pojawiają się w zastraszającym tempie. Po jednym czy dwóch dniach możemy już borykać się z całą plagą tych męczących owadów.
skuteczna likwidacja muszek
Co przyciąga muszki owocowe?

Muszki raczej nie gustują w świeżych owocach. Tym, co je przyciąga, jest rozpoczynający się już zapach fermentacji. Dlatego wystarczy chwila nieuwagi, pozostawiony na kuchennym blacie owoc lub słoik dżemu, by stać się “posiadaczem” stada owocówek w swojej kuchni. Warto wiedzieć, jak z nimi walczyć.

Pułapka z lejkiem papierowym

Bardzo skuteczna jest pułapka wykonana z plastikowej butelki. Wystarczy ostrym nożem odciąć jej szyjkę i w tym miejscu umieścić wykonany z papieru lejek. Należy go szczelnie przymocować do butelki. W środku umieścić można kawałek owocu, dżem lub sok owocowy, który będzie dla muszek wabikiem. Ze względu na swoją gwałtowną naturę, owady które wleciały do środka pułapki, nie będą umiały się z niej uwolnić.

Pułapka z folią spożywczą

Na podobnej zasadzie opiera się działanie innej pułapki. W płaskim naczyniu należy umieścić kawałki owoców – tutaj doskonale sprawdzą się jabłka, które na swojej skórce posiadają spore ilości drożdży fermentacyjnych. Następnie na naczyniu trzeba umieścić mocno naciągniętą folię spożywczą, w której przy pomocy wykałaczki wbija się małe dziurki. Zwabione zapachem jabłek muszki wejdą przez te otwory do środka pułapki, po czym nie będą umiały już jej opuścić.

Płyn do naczyń i ocet

Świetny wabik na muszki owocowe stanowi także mieszanka octu i płynu do naczyń. Wystarczy 100 mililitrów octu jabłkowego lub winnego oraz kilka kropel płynu. Zapach octu przywabia muszki, które topią się w gęstej substancji, nie potrafiąc z niej wyjść. To bardzo efektywna pułapka, pozwalająca na wyłapanie nawet sporego stada muszek w kilkanaście godzin.

Bardziej doraźne sposoby

Osoby, które mają dość muszek owocowych w swojej kuchni i chcą się ich pozbyć natychmiast, mogą spróbować bardziej doraźnych sposobów.  Jednym z nich jest wciąganie latających muszek przy pomocy odkurzacza. Owady mają bardzo niewielką masę, toteż nawet najzwyklejszy odkurzacz doskonale poradzi sobie z tym zadaniem. Sposób wymaga nieco zręczności, ale pozwala na złapanie sporych ilości muszek. Uwaga, owady te są bardzo szybkie, więc wyłapanie ich wszystkich przy pomocy odkurzacza może okazać się niemożliwe. Podobne działanie wykazuje suszarka do włosów. Wystarczy ją odwrócić do muszek stroną, która zasysa powietrze. Gorące spirale w środku suszarki od razu uśmiercą uciążliwe owady.

Podsumowując, muszki owocowe potrafią być w kuchni prawdziwym utrapieniem. Na szczęście domowe sposoby walki z nimi są bardzo skuteczne i pozwalają na pozbycie się ich w całkiem krótkim czasie. Osoby, które oczekują bardziej spektakularnego efektu, mogą zainteresować się działaniem środków chemicznych. Uwaga – powinny jednak one być dopuszczone do kontaktu z żywnością, gdyż zapewne będą używane w kuchni, gdzie przygotowuje się jedzenie.