Truskawka jest  to dzieło człowieka – nie występują one dziko w przyrodzie. Powstała w siedemnastym wieku na skutek skrzyżowania dwóch odmian poziomki: chilijskiej oraz wirginijskiej. Jest ona byliną o wysokości 15-45 cm, trójlistkowych, lśniących liściach oraz kwiatach o białych płatkach. Jadalnym jest czerwony owoc zbiorowy truskawki. Nazywany owocem rzekomym – właściwymi owocami są liczne, są to drobne orzeszki zawiązujące się na jej powierzchni. Ich kolor jest zależny od odmiany, może być kremowy, czerwonawy bądź purpurowy.

Truskawki są jednymi z pierwszych owoców sezonowych, najwcześniejsze pośród ich odmian możemy zrywać już w maju. Cechuje je wyjątkowy aromat  oraz smak sprawia, iż są jednymi z najbardziej lubianych owoców, a ponadto  są również bardzo zdrowe. Zawierają wiele istotnych witamin, między innymi C, A, E oraz z grupy B. Są bogate zarówno w makro- jak  i mikroelementy,  jak fosfor, potas, wapń, żelazo, magnez, sód czy cynk. Dzięki wysokiej zawartości wapnia oraz fosforu wzmacniają kości oraz zęby, a także poprawiają pracę mięśni. Mają one właściwości odtruwające oraz oczyszczające, a dzięki zawartości żelaza chronią przed anemią. Wzmacniają organizm. Są one szczególnie zalecane przy chorobach układu moczowego. Truskawki zawierają w składzie także fitocydy, a więc  związki o właściwościach bakteriobójczych, bardzo istotne w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej. Cukier zawarty w truskawkach jest to fruktoza – ma ona niski indeks glikemiczny, dzięki temu po spożyciu truskawek nie ma nagłych skoków poziomu insuliny i owoce te są właściwe dla diabetyków. Są polecane dla osób odchudzających się, gdyż zawierają w składzie bromelinę –  czyli enzym rozkładający białko pokarmowe, który to ułatwia spalanie tłuszczów oraz węglowodanów. Są też dosyć  niskokaloryczne – 100 g truskawek to tylko 28 kalorii.

Jakie wymagania glebowe oraz klimatyczne mają truskawki ?

Truskawka może rosnąć na większości gleb ogrodowych,  jednak nie lubi tylko ziemi zbyt ciężkiej oraz wilgotnej. Najlepiej jednak rośnie na glebach żyznych,czy  próchniczych, lekko kwaśnych, o pH 5,5-6,5. Korzystnie czuje się w miejscach słoneczne, w cieniu słabiej kwitnie oraz owocuje, a jej owoce są mniej słodkie. Jest ona odporna na mrozy.

Jak przebiega sadzenie truskawek ?

Przed posadzeniem truskawek trzeba odpowiednio przygotować glebę, gdyż rośliny będą rosły w jednym miejscu przez kilka lat. Przede wszystkim warto oczyścić ją z chwastów, zwłaszcza tych wieloletnich, czyli perz bądź powój – w innym wypadku będą nie tylko konkurencją o składniki pokarmowe, wodę oraz światło, i również będą pośredniczyły w przenoszeniu chorób a także szkodników. Przed rozpoczęciem uprawy należy także  zbadać pH gleby, bo na zbyt kwaśnej bądź nadmiernie zasadowej truskawki nie będą rosły. Można to zrobić za pomocą kwasomierza oraz w razie potrzeby zakwasić bądź odkwasić glebę. W przypadku konieczności odkwaszenia warto jednak pamiętać, iż truskawka jest wrażliwa na świeże wapnowanie, trzeba więc stosować je w poprzednim sezonie. Korzystnie jest też wzbogacić glebę w materię organiczną. Truskawki bardzo dobrze rosną na glebie, która jest wzbogacona obornikiem. Można też użyć kompostu, bądź wysiać mieszankę na nawozy zielone. Jako przedplon pod truskawki zalecane są rośliny bobowate, jak  na przykład bobik, łubiny, peluszka bądź wyka, mieszanki strączkowo-zbożowe oraz rzepak i gorczyca.

Truskawki z sadzonek doniczkowanych można  sadzić poprzez cały sezon wegetacyjny, ale najlepiej robić to późnym latem, czyli w sierpniu i wrześniu. Sadzimy je w rzędach co 40-60 cm oraz rozstawie pomiędzy sadzonkami około 20 cm. Wybieramy sadzonki zdrowe, które mają dobrze rozwinięty systemem korzeniowym. Następnie umieszczamy je w dołkach oraz przykrywamy ziemią aż do wysokości rozety. Ziemię wokół sadzonek uklepujemy ioraz obficie podlewamy.

Truskawki można z powodzeniem uprawiać także pod osłonami. Wówczas owoce otrzymujemy we wcześniejszym terminie w porównaniu do upraw tradycyjnych.

Płodozmian w uprawie truskawki

W uprawie truskawek istotne jest przestrzeganie odpowiedniego płodozmianu. Korzenie truskawki są porażane przez różnego rodzaju grzyby znajdujące się w glebie, najczęściej z rodzaju Verticillium, które  to są sprawcą niebezpiecznej choroby systemu korzeniowego określanej mianem werticiliozy. Nie trzeba więc zakładać uprawy tam, gdzie rosły rośliny, które to były żywicielem dla tego grzyba jak (pomidory, maliny, ziemniaki, kapusta i kalafiory). W miejscu, gdzie truskawka rośnie przez okres  3-4 lat, nie należy  zakładać jej nowej uprawy wcześniej, aniżeli po upływie czterech lat.. Truskawka zużywa duże ilości składników mineralnych oraz szybko wyjaławia ziemię, ponadto w glebie gromadzą się grzyby oraz nicienie.