Posiadanie roślin w domu potrafi znacząco umilić codzienność. Ich pielęgnacja może z kolei stać się ciekawym hobby i sposobem na relaks po ciężkim dniu w pracy. Warto pamiętać, że aby była ona skuteczna należy trzymać się podstawowych reguł. Nie trzeba również się ograniczać. Istnieje w tej dziedzinie wiele rozwiązań niestandardowych, które warto wykorzystać u siebie w domu i samodzielnie ocenić, czy gra jest warta świeczki. Posiadając tę wiedzę w krótkim czasie można stać się specjalistą od pielęgnacji roślin domowych. Poniżej prezentujemy ciekawe porady związane z prezentowaną dziedziną.
odpowiednie warunki do hodowli roślin domowych
Podlewanie
Rośliny domowe muszą być regularnie podlewane. Nie ma tu miejsca na zapominanie czy długie wyjazdy. Aby rośliny dobrze się rozwijały i cieszyły wyglądem, każdego dnia muszą mieć zapewnioną odpowiednią dawkę wody. Nie można jednak przesadzić. Przesuszone korzenie wcale nie są gorsze w skutkach niż te zgniłe. Do takiej sytuacji doprowadzić można zbyt obficie podlewając rośliny domowe. Takie kwiaty nie będą piękne, a wręcz przeciwnie – ich liście i kwiaty mogą zmienić kolor, bardziej prawdopodobne jest również ich zaatakowanie przez insekty czy obumarcie.

Zapewnienie odpowiedniej ilości światła
Każda roślina domowa aby rosła dobrze musi mieć zapewniony dostęp do odpowiedniej ilości światła. Nie warto sugerować się dostępnymi powszechnie zdjęciami – kwiat pozostawiony w pełny słońcu przez cały dzień wcale nie będzie “zadowolony”. Zdecydowanie lepiej postawić na umiar. Rośliny można umieścić za firanką czy po prostu w oddaleniu od okna. Tym samym zyskają one wszelkich potrzebnych składników, ale nie ulegną przesuszeniu.

Obrywanie uschniętych części
Wszystkie rośliny domowe okresowo pozbywają się niektórych części. ten proces jest naturalny i nie trzeba się go obawiać. Warto jednak pamiętać, aby regularnie obrywać martwe pędy i zbierać te, które opadną. Dzięki temu można zapewnić roślinie ładny wygląd oraz szansę na wykształcenie się nowych odnóg, które w niedalekiej przyszłości upiększą całość.

Nawożenie
Nawożenie to czynność, o której przypominamy sobie najczęściej, gdy pojawiają się problemy. Należy jednak pamiętać, że dla roślin nawóz jest jak witaminy dla człowieka – najlepsze efekty przyniesie, jeśli będzie podawany regularnie. W innym przypadku efekty nie zawsze są znaczące i często okazuje się, że jest za późno. Rośliny domowe mogą być nawożone każdego dnia. W sklepach ogrodniczych dostępne są gotowe koncentraty, które zapewniają pełnię składników odżywczych w porcji. Wystarczy rozcieńczyć je w wodzie i podlać nią kwiaty jak zwykle. Odżywki są tanie i starczają na długo.

Wersja dla oszczędnych
Jeśli jednak nie chcemy wydawać dodatkowych pieniędzy na nawozy, nie rezygnujmy z nawożenia całkowicie. Okazuje się, że podobne efekty może przynieść używanie produktów powszechnie dostępnych w gospodarstwach domowych. Ciekawym patentem jest mieszanie ziemi kwiatowej z fusami od kawy czy herbaty. Skuteczne będą także skorupki jajek. Te zabiegi mimo, że niestandardowe, są w stanie przynieść tak samo dobre lub nawet lepsze efekty, niż korzystanie z gotowych nawozów.