Tuja może stanowić piękny element każdego ogrodu. Przede wszystkim tę roślinę trzeba w odpowiedni sposób nawozić. Niezbędne jest to, aby regularnie dostarczyć jej optymalnych dawek składników odżywczych. Na rynku dostępne są naprawdę ciekawe i dobre preparaty, które pozwolą każdemu ogrodnikowi w świetny sposób pielęgnować roślinę.
jak dbać o tuje
Nawożenie rośliny

Objawem nieodpowiedniego nawożenia tuj, jest przede wszystkim zmiana ich koloru. Roślina w takiej sytuacji zżółknieje lub brązowieje. Tuje, które pięknie rosną w naszych ogr odach powinny być nawożone kilka razy w roku. Wyróżnić można trzy terminy, które są idealne do tego, aby nawozić roślinę. Podczas wiosny, warto to zrobić szczególnie od marca do kwietnia. Jeżeli zaś chodzi o lato, to idealną porą będzie początek czerwca. Tuję nawozić można również na jesień. Wrzesień oraz październik to idealny czas na pielęgnację tej rośliny. W przypadku gleb lekkich powinniśmy pamiętać o tym, aby dawkę nawozową rozłożyć na, aż trzy nawożenia. Dzięki takiemu procesowi zapewnimy naszej roślinie najlepsze wykorzystanie dostarczonych składników pokarmowych, a także ograniczymy ich wypłukiwanie się podczas silnych opadów – co jest ogromną zaletą.

Tuja – roślina w naszym ogrodzie

Podczas wiosny oraz lata, warto zastosować nawozy, które posiadają wysoką zawartość azotu. Jest to naprawdę bardzo ważne. Oprócz tego odpowiednie nawozy powinny zawierać wszelkie minerały oraz mikroelementy. Wśród nich wyróżnić trzeba przede wszystkim magnez, ponieważ niedobory tego składnika mogą powodować obumieranie gałązek naszej rośliny. Nawozy, które w składzie posiadają właśnie azot, powinno się stosować do końca lipca. Warto pamiętać o tym, że jesienią zupełnie inaczej pielęgnujemy roślinę, niż latem. Po lecie nie można nawozić tuj, preparatami, które zawierają azot. Podczas jesieni stosujemy nawozy, które są bogate w fosfor oraz potas. Składniki te bowiem są odporne na niskie temperatury. Nawożenie tuj to z całą pewnością bardzo ważny zabieg, który powinniśmy stosować często.

Jak nawozić tuję?

Tuję przede wszystkim warto nawozić wtedy, kiedy rośnie ona na glebie ubogiej. Do nawożenia często stosuje się nawozy, które zawierają tylko jeden składnik. Wyróżnić można na rynku preparaty, które są bogate w taki składnik, jak na przykład: siarczan potasu. Dawkowanie takich preparatów wymaga jednak posiadania doświadczenia oraz odpowiedniej wiedzy. Właśnie dlatego znaczna część ogrodników wybiera popularne preparaty wieloskładnikowe. Zawierają one przede wszystkim dobrą kompozycję składników oraz przyspieszają wzrost naszej rośliny. Aktualnie na rynku najbardziej popularne są nawozy w postaci granulatu lub w postaci płynu. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby nawozy płynne wcześniej rozcieńczyć z odpowiednią ilością wody. To naprawdę jest ważne. Nigdy nie stosujemy nawozu prosto z butelki, ponieważ możemy nieumyślnie spalić korzenie naszej rośliny. Oprócz nawozu coraz częściej ogrodnicy stosują po prostu szczepionkę, która jest preparatem zawierającym grzyby, które pozytywnie wpływają na naszą tuję.