Coraz więcej osób, zmęczonych wysokimi, letnimi temperaturami, decyduje się na zakup basenu ogrodowego. Jest to rozwiązanie o tyle dobre, że w każdej chwili można wskoczyć do krystalicznej, orzeźwiającej wody.
zapewnienie czystej wody w basenie
Co z czystością wody w basenie?
Wielu właścicieli basenów ma problem z utrzymaniem czystości wody na właściwym poziomie. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że tylko w pełni czysta i uzdatniona woda zapewnia odpowiednie i bezpieczne warunki do kąpieli. Wbrew pozorom, troska o właściwy stan wody nie jest zadaniem ani skomplikowanym, ani kosztownym.

Chlor – tani i skuteczny środek
Chlor jest chyba najczęściej stosowanym środkiem, służącym do uzdatniania wody w przydomowych basenach. Najczęściej kupuje się go pod postacią sporych, białych tabletek. Uwaga – nigdy nie wrzuca się ich bezpośrednio do wody. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup specjalnego “grzybka” – dozownika pływającego na powierzchni wody. W jego wnętrzu tabletka chloru powoli się rozpuszcza i uwalnia do wody. Chlor ma działanie antybakteryjne, usuwa niemal wszystkie zagrażające człowiekowi bakterie, czyniąc wodę bezpieczną do kąpieli. Usuwa również z wody powstające w nim osady magnezu, miedzi i żelaza, które najczęściej są przyczyną brzydkiego zapachu i koloru basenowej wody. Podsumowując, chlor ma za zadanie zapewnić wodzie krystaliczną czystość, brak przykrego zapachu oraz groźnych bakterii.

Bez pompy ani rusz!
Nie da się utrzymać wody w basenie w idealnej czystości bez pomocy pompy filtrującej. To urządzenie, które ma za zadanie oczyścić wodę z drobnych zanieczyszczeń, takich jak szczątki owadów, drobiny trawy czy piasek. Bardzo często pompa odpowiednia do danego modelu basenu sprzedawana jest razem z nim w zestawie. Jeśli jej nie ma, najlepszym rozwiązaniem jest zakupić ją jeszcze przed nalaniem wody do basenu. Nie jest to duży koszt, ale znacznie ułatwia sprawę zachowania wody w czystości. Ważne, by przed zakupem pompy upewnić się, że jej wielkość i wydajność jest odpowiednia dla rozmiaru posiadanego basenu. Zbyt małe urządzenie może zwyczajnie nie nadążać z filtrowaniem wody.

Inne kwestie czystości
W gestii właściciela basenu jest to, by przynajmniej raz na tydzień oczyszczać ścianki i dno z zalegających zanieczyszczeń. Można ułatwić sobie to zadanie, kupując specjalny odkurzacz do basenu, który odsysa z jego powierzchni zalegający brud. Przydatną rzeczą jest również drobne sitko osadzone na długiej rączce. W celach prewencyjnych dobrze jest również zaopatrzyć się w plandekę, która ochroni basen w momencie, kiedy nikt się w nim nie kąpie. W ten sposób do wody nie trafią między innymi owady i spadające z drzew liście. Przed drabinką basenową można umieścić pojemnik wypełniony wodą, w którym każdorazowo przed wejściem do wody można opłukać stopy. Podsumowując, woda w basenie powinna być zawsze czysta. Tylko wtedy ma się pewność, że nie stanowi ona zagrożenia dla zdrowia kąpiących się osób. Nie mówiąc już o tym, że o wiele przyjemniejsza jest kąpiel w wodzie o przejrzystości kryształu i bez podejrzanego zapachu.