Kto z nas nie lubi, kiedy zakupione rośliny nie tylko wspaniale się rozwijają, ale i cieszą oko wspaniałymi kwiatami. Czasem jednak trzeba się sporo natrudzić, aby kwiaty dorodnie kwitły. Wymaga to czasu, nieraz odpowiednich nawozów, ale i ogrodniczej pasji oraz wiedzy na temat tego, w jaki sposób pielęgnować kwiaty. Kwitnąć mogą zarówno kwiaty jednoroczne jak i te wieloletnie, te na balkonach, tarasach i w ogrodach, ale i te pokojowe, które stoją na parapetach i półkach w mieszkaniu. Czasem wystarczy kilka prostych zabiegów, aby kwiaty odwdzięczyły się wspaniałymi, rozkwitającymi pąkami.
Niektóre gatunki muszą zimować w odpowiednich warunkach, aby móc potem kwitnąć
W przypadku roślin wieloletnich powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, w jakich warunkach powinny one zimować. Podczas zimowania – najczęściej jest to okres od listopada do lutego/marca – wiele roślin przestajemy nawozić, często ograniczamy podlewanie, a także przenosimy je do chłodniejszego pomieszczenia, w których panuje temperatura około 5 – 15 stopni. Dzięki zimowaniu rośliny mogą odpocząć i nabrać sił do kwitnienia w kolejnym sezonie. Nie zawsze w naszych mieszkaniach mamy warunki do tego, aby w taki sposób zimować rośliny – niestety są gatunki, które absolutnie tego wymagają i bez tego raczej nie mamy co spodziewać się kwiatów. Część gatunków, oprócz zimowania na jesień lub wiosnę trzeba też przyciąć, usunąć im stare pędy lub też przesadzić do świeżej ziemi albo też większej donicy, w której będą mogły swobodniej rozwijać korzenie.
Miejsce, w którym stoją rośliny powinno być dobrane do ich wymagań
Tak naprawdę, każda roślina ma inne wymagania – są takie, które najlepiej czują się w pełnym słońcu i bez odpowiedniej ilości promieni nie będą w stanie wytworzyć kwiatów, a ich łodygi będą nienaturalnie wydłużone i wiotkie. Inne gatunki z kolei lubią stanowiska widne, ale osłonięte przed bezpośrednim promieniowaniem. Jeszcze inne będą najlepiej czuły się od strony północnej, gdzie zawsze jest mniej słońca. Aby dać roślinie dokładnie to, czego potrzebuje, najlepiej poczytać na jej temat coś więcej lub też samemu sprawdzić, jak będzie rozwijać się w danym miejscu. Jeśli zauważymy coś niepokojącego – trzeba od razu zmienić stanowisko na inne.
Podlewanie oraz odżywianie to podstawa dająca szansę na kwitnienie
Rośliny potrzebują wody do życia, ale aby były piękne i mogły zakwitnąć – potrzebują też określonych składników odżywczych. Oczywiście, w zależności od gatunku te składniki mogą być i nne i występować w innych proporcjach. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest kupowanie nawozów dedykowanych dla danego gatunku roślin. W ten sposób mamy pewność, że dostają dokładnie tego, czego potrzebują. Rośliny powinniśmy w ten sposób zasilać od wiosny do późnej jesieni. Nawóz może mieć postać granulek, postać płynną, występować w żelu lub koncentracie do rozcieńczania, ale możemy też aplikować specjalne pałeczki nawozowe. Sami możemy wybrać taki sposób nawożenia, jaki jest dla nas najwygodniejszy. Odżywione rośliny mają wszystko co niezbędne do tego, aby kwitnąć, co także jest dla nich sporym wysiłkiem.