W tym sezonie można zaobserwować prawdziwy wysyp kleszczy. Niestety wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak wiele chorób one przenoszą i jak niebezpieczne są dla zdrowia, a nawet życia. W Polsce żyje 20 rodzajów tych pajęczaków. Niestety wszystkie one są niebezpieczne i ich ukoszenie może powodować odkleszczowe zapalenie mózgu, boreliozę i babesziozę.
Gdzie występują kleszcze?
Wbrew powszechnej opinii kleszcze nie występują tylko w lesie, ale również w terenach miejskich, na trawnikach w ogródkach, przy placach zabaw. O ile w dużych miastach kleszczami żywią się gołębie, tak w przypadku obrzeży mogą one wchodzić do mieszkań, domów. Gromadzą się wtedy w zacienionych miejscach, by nocą szukać żywiciela. Największy wysyp kleszczy jest wiosną i latem. Trzeba zauważyć, że przyciąga je pot żywiciela, ponieważ mają one bardzo wyostrzony węch. Kolejnym mitem jest fakt, że kleszcze występują tylko w trawie. Mogą znajdować się również na niewysokich krzewach. Jednak nieprawdą jest, że bytują na drzewach.
Jak chronić się przed kleszczami w wakacje?
Tak naprawdę nie ma cudownego środka, który ochroni nas przed kleszczami. Warto więc unikać sytuacji, gdy mają one największą aktywność, czyli rano i późnym popołudniem. Zatem na spacery najlepiej wychodzić około południa, co jest dużym problemem latem, kiedy jest najcieplej. Trzeba też chodzić środkiem ścieżki, z dala od wysokich traw. Bardzo ważny jest także odpowiedni ubiór. Zatem należy nosić, w miarę możliwości, długie spodnie, pamiętać o zabudowanym obuwiu. Warto również nosić jasne ubrania, gdyż wtedy kleszcze są zdecydowanie bardziej widoczne. Warto po każdym wyjściu dokładnie obejrzeć całe ciało, gdyż kleszcze zwykle nie wbijają się od razu, tylko szukają odpowiedniego miejsca, czasem nawet 48 godzin. Zatem taka profilaktyka może być naprawdę skuteczna.
Niestety gdy znajdziemy wbitego kleszcza musimy go jak najszybciej usunąć i zgłosić się do lekarza. Warto również obserwować czy nie pojawi się rumień, który może świadczyć o odkleszczowym zakażeniu. Jednak nie zawsze on występuje, dlatego dobrze jest wziąć w pierwszej dobie po wyciągnięciu kleszcza podwójną dawkę amoksycyliny przepisanej przez lekarza.
Jak chronić się przed odkleszczowym zapaleniem mózgu?
Jedną z najcięższych chorób, którą przenoszą kleszcze jest odkleszczowe zapalenie mózgu. Jest to potencjalnie śmiertelna choroba, która atakuje inne narządy i może doprowadzić do zawału serca. Obecnie dostępne są szczepionki przeciwko odkleszczowemu zapaleniu mózgu, jednak ich wadą jest fakt, że nie są one refundowane, zatem trzeba samemu pokryć ich koszt. Taką szczepionkę podaje się w trzech dawkach. Drugą dawkę podaje się dwa tygodnie po pierwszej, natomiast trzecią po roku od pierwszej dawki. Warto tutaj wiedzieć, że już druga dawka zapewnia ochronę.
Zatem, gdy zbliżają się wakacje i wybieramy się w rejony, gdzie narażeni jesteśmy na wysyp kleszczy, warto zadbać o szczepienie, a także odpowiedni ubiór. Można również zainwestować w odstraszacze kleszczy, zapachowe lub ultradźwiękowe, ale tak naprawdę nic nie zastąpi czujności.